Sinop'un Neyi Meşhur

- 2018-05-29 01:16
3.6 (10 oy)
1231Paylaşım
34679Okunma
Sinop, Karadeniz Bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Bilinen eski adı ''Sinope''dir. Ms, Orta Anadolu'dan gelen ürünleri yüklemek ve boşaltmak için önemli bir limandı.
Sinop'un Neyi Meşhur

Plaka Kodu: 57

Alan Kodu: 368

Nüfusu(2015): 204.133

Genel Toplam Alan: 5.862 km2

İklim; Ilıman İklim

Futbol Takımı; Sinop spor

Sinop Hakkında Kısa Bilgi; Türkiye’nin önemli liman kentlerinden biri olan Sinop, Karadeniz Bölgesinin batı ve orta bölümünde yer alır. Bilinen en eski adı, Sinope’dir. Tarihi, savaşçı kadınlar topluluğu olarak da bilinen Amazonlar kadar eskilere dayanır. Sinop, Anadolu’ya hakim Hitit Devletinin sınırları içinde yer alan bir bölgeydi. Hititler bu bölgeye ‘’Gasgas’’ demişlerdir.

   M.Ö. 8. yüzyılda Kimmerler denilen savaşçı topluluk bölgeyi işgal etti. Daha sonra M.Ö. 6. yüzyıla kadar sırasıyla Frikya ve Lidya Krallıklarının eline geçen Sinop’a, Anadolu’nun büyük bir kısmına olduğu gibi Persler hakim olmuştur.  M.Ö. 4. yüzyıla kadar Perslerin hakimiyetinde kalan bölge bu dönemde Makedonya Kralı Büyük İskender’in bölgeyi işgal etmesiyle birlikte Makedonya devletine dahil edilmiştir. İskender’in ölümüyle birlikte, Persler bölgede Pontus Krallığını kurdular ve Sinop, Pontus Krallığı’nın başkenti oldu.

   M.Ö. 1. yüzyılda bölgeyi Britanya eyaletine bağlayarak bölgede hakim olan Roma, M.S. 395 yılında ikiye bölününce bölge çoğu Anadolu şehri gibi Doğu Roma’ya kalmıştır. Yıllarca Anadolu’ya akınlar düzenleyen, isyanlar çıkartıp savaşlar başlatan İslam orduları, Sinop’a girememiştir.

   Sinop ilk kez, 1085 yılında Selçuklu Devleti tarafından fethedildi. Fakat Büyük Selçuklular ile Anadolu Selçukluları arasındaki siyasi çatışma sebebiyle Sinop tekrar, Bizans’ın eline geçmiştir ancak 13. yüzyılın başlarında İstanbul’da kurulan Latin Krallığının ve Trabzon’da kurulan Pontus Rum Krallığı ve bu sürede, Karadeniz sahillerine yerleşen Ceneviz ve Venedikliler Karadeniz havzasına canlılık ve önemli bir ticari üstünlük katmıştır. Anadolu’da ki ticari hayatı canlandırmaya çalışan Anadolu Selçukluları, Sinop bölgesini gözüne kestirmiş ve böylece 1214 yılında Karadeniz ticaretinde Anadolu Selçuklularına yeni bir kapı açılmıştır.

   1461 yılında Osmanlı topraklarına katılan Sinop, başlıca deniz üssü olmuştur. Yıllarca vergiden muaf tutulan şehir kısa bir zaman içerisinde gelişmiştir. 1853 yılında Rusların Eflak ve Boğdan’a saldırmış ve tam üç saat süren taarruz sonucunda Sinop büyük zarar görmüştür. Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte il olma statüsüne kavuşmuştur.

   Şehrin yarısından fazlası dağlardan oluşurken bir kısmı da ovalar ve platolardan meydana gelmektedir. Genelde dağların yükseklikleri azdır ve ilde ki en önemli dağlar, İsfendiyar (Küre) Dağlarıdır. İlin en önemli akarsuyu, Gökırmaktır.

   Tarıma elverişli arazi çok az olmasına rağmen yerli halkın yarısından fazlası tarımla geçimini sağlar. Ekonomi genelde balıkçılığa, ormancılığa, hayvancılığa ve tarıma dayalıdır. Engebeli yollar, ulaşım zorluğu ve liman yetersizliğinden sanayi tam anlamıyla gelişememiştir.

Meşhur Yemekleri; Hamursuz tatlısı, Islama, İçi etli hamur, İçli tava, Kabak millesi, Kaşık çıkartması, Katlama, Keşkek, Mısır çorbası, Mısır pastası, Mısır tarhanası, Nokul, Pilaki, Sirkeli pırasa

Yaygın Tarım Faaliyetleri; armut, arpa, bezelye, buğday, ceviz, fasulye, kestane, keten, kızılcık, kiraz, mahlut, mısır, muşmula, pirinç, şekerpancarı, tütün

Tarihi Yerleri; Alaeddin Camii, Boyabat Kalesi, Erfelek Tatlıca Şelaleleri, Hamsilos Koyu, İnceburun, İnaltı Mağarası, Pervane Medresesi, Sinop Arkeoloji Müzesi, Sinop Kalesi, Tarihi Cezaevi

İlçeleri; Ayancık, Boyabat, Dikmen, Durağan, Erfelek, Gezde, Saraydüzü, Türkeli
Facebook Yorumları