Sinop'un Neyi Meşhur

- 2018-05-29 01:16
3.6 (8 oy)
1231Paylaşım
15319Okunma
Sinop, Karadeniz Bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Bilinen eski adı ''Sinope''dir. Ms, Orta Anadolu'dan gelen ürünleri yüklemek ve boşaltmak için önemli bir limandı.
Sinop'un Neyi Meşhur Plaka Kodu: 57

Alan Kodu: 368

Nüfusu(2015): 204.526

Sinop Hakkında Kısa Bilgi; Karadeniz Bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Bilinen eski adı ''Sinope''dir. Ms, Orta Anadolu'dan gelen ürünleri yüklemek ve boşaltmak için önemli bir limandı. Bir liman şehri olduğundan pek çok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Kuzey Rüzgarlarına açık olduğundan ilde yıl boyu rüzgar hakimiyeti vardır. Genelde Temmuz ve Ağustos ayları dışında sürekli bir yağış hakimdir. Yıl boyu yağış aldığından, bol ve gür bir bitki örtüsüne sahiptir. Kıyı bölgelerinde Akdeniz bitkilerine rastlamak mümkündür ve genelde köknar, çam, gürgen, meşe, karaağaç, dişbudak, kavak, kayın ağaçları vardır. Ekonomi genelde tarım, hayvancılık ve balıkçılığa dayalıdır. Tarım alanları oldukça engebeli ve su erozyonundan etkilenmektedir ama buna rağmen tarım gelişmiştir. Hayvancılık genelde aile işletmeciliği olup, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığı yanı sıra kümes hayvancılığı ve arıcılıkta yapılmaktadır. Sahil ekonomisinde ise Alabalık, Barbun, Hamsi, İstavrit, Kalkan, Lüfer, Mezgit, Palamut, Pay yaygın olarak görülen balık türlerindendir. Sinop'a kara yolu ve hava yolu ile ulaşım sağlanmaktadır.

Meşhur Yemekleri; Altüst Böreği, Ayran Çorbası, Balık Bileke, Bulgurlu Karalahana Kavurması, Cevizli Palamut, Cizlembe, Güveç, Hamursuz Tatlısı, Hasuda, Hoptiri, Höbelenli Pilav, İncir Uyuşturması, Kazayak, Kefal Havyarı, Kestaneli İç Pilav, Keşkek, Mercimekli Bulgur Aşı, Mısır Çorbası, Nokul, Palamut Dolması, Palamut Lakerdası, Palamut Pilaki, Para Çorbası, Sıcak Ekmek Arası Tereyağı, Sırık Kebabı, Tarhana, Un Helvası, Un Kavurma Çorbası, Zılbıt Kavurması

Yaygın Tarım Faaliyetleri; Armut, Arpa, Bezelye, Buğday, Ceviz, Fasulye, Kestane, Keten, Kiraz, Kızılcık, Mahlut, Mısır, Muşmula, Pirinç, Şekerpancarı, Tütün

Tarihi Yerleri; Alaadin Camii, Ambarkaya Mezarı, Aşağı Hamam (Tuzcular Hamamı), Balatlar Kilisesi, Boyabat Evleri, Boyabat Kalesi, Boyabat Kaya Mezarları, Cezayirli Ali Paşa Camii, Çeçe Sultan Türbesi, Dodurga Kaya Mezarı, Durakhan Kervansarayı, Fetih Baba Mescidi, Gazi Çelebi Türbesi, Hatunlar Türbesi, İçkale, İkonalar, İsfendiyar Oğulları Türbesi, Kefevi Camii, Korucuk Tabyaları, Mehmet Ağa Camii (Mescidi), Meydan Kapı Camii, Paşa Tabyaları, Roma Köprüsü, Salar Köyü Mezar Anıtı, Saray Camii, Seyit Bilal Türbesi, Sinop Kalesi, Sultan Hatun Türbesi (Aynalı Kadın Türbesi), Süleyman Pervane Medresesi, Tarihi Su Kanalı, Terelek Kaya Mezarı, Yakupağa Konağı, Yalı / Varoş Hamamı, Yeşil Türbe, Yukarı Hamam (Alaeddin Hamamı)

İlçeleri; 
Ayancık, Boyabat, Dikmen, Durağan, Gerze, Saraydüzü, Türkeli
Facebook Yorumları