Bitlis'in Neyi Meşhur

- 2018-05-24 23:19
3.0 (3 oy)
1231Paylaşım
15873Okunma
Bitlis, Türkiye Cumhuriyet' inde bulunan Bitlis, tarihi yapılarıyla dikkatleri üzerine çeken bir vadi içinde kurulduğundan ''Vadideki Güzel Şehir'' olarak anılmaktadır.
Bitlis'in Neyi Meşhur

Plaka Kodu: 13

Alan Kodu: 434

Nüfusu(2015): 340.449

Genel Toplam Alan: 10,582 km2

İklim; Karasal İklim

Futbol Takımı; Bitlis Özgüzelderespor

Bitlis Hakkında Kısa Bilgi; Van Gölü’nün batısında bulunan Bitlis, Doğu Anadolu Bölgesinde yer alır. Bilinen en eski adı, Bedlis’tir. Tarihi zenginliklerin içinde, büyük bir vadide yer alan Bitlis, “ Vadideki Güzel Şehir” adıyla anılmaktadır.

   M.Ö. 400’lü yıllarda Urartular, şehre hakim olmuş ve daha sonra sırasıyla Asurlular ve Medlerin hakimiyetinde kalan Bitlis, Pers Krallığı kurulduğunda 2. Darius’un hakimiyetine girmiştir. M. Ö. 4. Yüzyılda Makedonya Kralı Büyük İskender'in hakimiyeti altına girmiş ve daha sonra Roma İmparatorluğunun ikiye bölünmesiyle, Doğu Roma İmparatoru Trayan tarafından M. S. 2. Yüzyılda ele geçirmiştir.

   M. S. 10. Yüzyılda Türklerin Anadolu’da başlattıkları akınlar sonucunda önemli bir uğrak nokta haline gelmiş ve Türklerin Anadolu’ya açılmasında büyük rol oynamaktadır. 13. Yüzyılda sırasıyla Eyyubiler, Harzemşahlılar, Moğolların saldırılarına uğramış ve 1514 yılında gerçekleşen Çaldıran Savaşıyla Osmanlı Devleti’nin hakimiyeti altına girmiştir.

   I. Dünya Savaşı’nda, Çarlık Rusya’nın işgaline uğramış ve Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte il statüsüne kavuşmuştur. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Bitlis, uzun üre Selçuklu Devletinin hakimiyeti altında kalmıştır.

   Doğu Anadolu’da bulunan Bitlis, bölgenin en dağlık şehridir ve Türkiye’nin ikinci büyük dağı olan Süphan Dağını bünyesinde bulundurur.  Az ama bereketli ovalara sahip olan Bitlis’in en verimli ovası, Van Gölü kıyısında bulunan, Ahlat Ovası’dır. Akarsu bakımından zengin olmasa da göl bakımından oldukça zengindir. Karasal bir iklimin hakim olduğu şehirde kış erken başlar fakat geç biter. En soğuk ay Ocak ve en sıcak ay Temmuz’dur. Türkiye’nin en yüksek ormanlarına sahiptir. Genel olarak bitki örtüsü, step ve bozkır’dır.

Meşhur Yemekleri; Adilcevaz Cevizi, Ayran Aşı, Bitlis Balı, Bitlis Karakovan Balı, Büryan Kebabı, Ciğer Taplemesi, Çireş Pancarı, Çorti Aşı, Çorti Köftesi, Etli Keşkek, Gari Aşı, Gebol, Glorik, Halim Aşı, İçli Köfte, itlis Köftesi, Jağlı Yumurta, Katıklı Dolma, Keledoş, Kengerli Pilav, Keşkek, Kurutulmuş Tuzlu Balık, Şekalok Yemeği, Tutmanç Aşı, Yaprak Sarması

Yaygın Tarım Faaliyetleri; antep fıstığı, armut, arpa, buğday, ceviz, çavdar, darı, dut, elma, fasulye, kiraz, meyan kökü

Tarihi Yerleri; Abdurrahman Gazi Türbesi, Ahlat Mezarlığı, Ahlat Müzesi, Ahlat Sahil Kalesi, Bitlis Kalesi, Bitlis Ulu Camii, Çifte Kümbet, El Aman Hanı, Emir Ali Kümbeti, Emir Bayındır Camisi, Gökmeydan Camii, İslahiye Medresesi, Kureyşi Camii, Küfrevi Türbesi, Nemrut Krater Gölü, Rahva Kervansarayı, Sultaniye Camii, Süphan Dağı, Şerefiye Camisi ve Külliyesi, Şeyh Babo (Üryan Baba) Türbesi Bitlis, Şeyh Hasan Camii, Tarihi Hizan Camii, Usta Şagirt Kümbeti,

İlçeleri; Adilceviz, Ahlat, Güroymak, Hizan, Mutki, Tatvan

Facebook Yorumları