Niğde'nin Neyi Meşhur

- 2018-05-28 23:32
4.5 (2 oy)
1231Paylaşım
39167Okunma
Niğde, İç Anadolu Bölgemizde bulunan bir ildir. Kapadokya bölgesinin içindedir. Bilinen en eski adı ''Nahita ya da Nakita''ydı.
Niğde'nin Neyi Meşhur

Plaka Kodu: 51

Alan Kodu: 388

Nüfusu(2015): 346.114

Genel Toplam Alan: 7.312 km2

İklim; Sert Kara İklimi

Futbol Takımı; Niğde Belediye Spor / Niğde Anadolu

Siirt Hakkında Kısa Bilgi; İç Anadolu Bölgesi’nin güneydoğusunda yer alan Niğde, Kapadokya bölgesinin içinde yer alan şehirlerimizden birisidir. Bilinen en eski adı, Nahita’dır ve tarihinin 5.000 ila 10.000 yıl önceye dayandığı öne sürülür. Anadolu’ya hakim olan Hitit Devleti’nin yıkılışından sonra, M.Ö. 8. yüzyılda Frikya Devletinin hakimiyeti altına girdi. Bu sürede Anadolu’da hakimiyet gösteren iki devlet, Frikya ve Lidya’lılar iç karışıklıklar nedeniyle Anadolu’yu Pers İmparatorluğuna kaptırmıştır.

   M.Ö. 4. yüzyılda Makedonya Kralı, Büyük İskender Pers Devletini yenmiş, Anadolu ve İran’ı hakimiyeti altına almıştır. Bu geniş coğrafya komutanlar arasında paylaştırıldığından dolayı Anadolu,  Selevkos Devletinin hakimiyetinde kalmıştır fakat daha sonra, Kapadokya Krallığının hakimiyeti altına girmiştir. M.S 1. yüzyılda bölgeye Roma İmparatorluğu hakim olmuştur fakat daha sonra Roma İmparatorluğunu da bölünmesiyle M.S. 395 yılında bölge Doğu Roma İmparatorluğunun hakimiyeti altına girmiştir.

   1071 Malazgirt Meydan Muharebesinin ardından bölge Türk yurdu olmuştur. Selçuklu Devletinin önemli bir askeri üssü olmuş şehir, 1308 yılında Selçuklu Devletinin yıkılmasının ardından bölgeye Eretnaoğulları hakim olmuştur. 1365 yılında büyük bir mücadele sonucunda, Niğde’ye Karamanoğluları hakimiyetinde kalmıştır.

   1470 yılında Fatih Sultan Mehmet’in önderliğinde Niğde, Osmanlı Devletine katıldı. Bu dönemde Niğde pek çok isyana ve çatışmaya sahne oldu ve bunun sonucunda da göçler başladı. 1923 yılında Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle birlikte il statüsüne kavuşmuştur.

   Dağlar, platolar ve ovalardan meydana gelen Niğde, güneyde Bolkar ve güneydoğuda Toros Dağlarını görmektedir. Ova bakımından zengin sayıldığı gibi bu ovalar aynı zamanda oldukça verimlidir. Şehrin en önemli akarsuyu Melendiz Çayı’dır. Melendiz dağlarından çıkan akarsu, Aksaray ovasını sular ve oradan Tuz Gölüne dökülmektedir.

   Niğde’de kışlar soğuk ve kar yağışlı geçerken yazlar kurak ve sıcak geçmektedir. Şehirde ki bitki örtüsü genelde bozkırdır.

   Ekonomi genelde tarıma dayalıdır. Şehirde buğday üretimi oldukça fazladır. Niğde, yine maden bakımından zengin sayılmaktadır. Demir, çinko, kurşun, civa, volfram, bakır gibi maden yataklarını bünyesinde bulundurur. Sanayi son zamanlarda gelişmiştir.

Niğde Gazozu: 1962 yılında İsmet Olcay tarafından Türkiye’de üretilen en eski gazlı içeceklerden birisidir.

Meşhur Yemekleri; Arabaşı çorbası, Ayva borani, Beyaz kiraz reçeli, Cevizli erişte, Elma dolması, Etli bamya, Helveter tatlısı, Kabak musakka, Kaymak tatlısı, Mazaklı köfte, Niğde gazozu, Niğde tava, Söğürme, Pekmezli kuymak

Yaygın Tarım Faaliyetleri; arpa, ayçiçeği, baklagiller, buğday, çavdar, elma, fasulye, nohut, patates, sarımsak, şekerpancarı, üzüm

Tarihi Yerleri; Alaaddin Cami, Cımbar Vadisi, Constantinus ve Helena Kilisesi, Çinili Göl, Eski Gümüş Manastırı, Göllüdağ, Köşk Höyük, Kuş Kayası Kaya Mezarları, Niğde Kalesi, Niğde Kayardı Bağları, Porsuk Höyük, Rahmaniye Camii, Roma Havuzu, Sungur Bey Camii, Tyana Örenyeri

İlçeleri; Altunhisar, Bor, Çamardı, Çiftlik, Ulukışla

Facebook Yorumları