Niğde'nin Neyi Meşhur

- 2018-05-28 23:32
5.0 (1 oy)
1231Paylaşım
15000Okunma
Niğde, İç Anadolu Bölgemizde bulunan bir ildir. Kapadokya bölgesinin içindedir. Bilinen en eski adı ''Nahita ya da Nakita''ydı.
Niğde'nin Neyi Meşhur Plaka Kodu: 51

Alan Kodu: 388

Nüfusu(2015): 343.898

Niğde Hakkında Kısa Bilgi; Niğde, İç Anadolu Bölgemizde bulunan bir ildir. Kapadokya bölgesinin içindedir. Bilinen en eski adı ''Nahita ya da Nakita''idi. Şehirde pek çok dağ ve ova bulnur. Niğde'de, bulunduğu bölge itibarı ile kara iklimi görülür. Ekonomi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Elma ağacı bolluğunda Türkiye'de birinci sıradadır. Sanayi son zamanlarda gelişmeye başlamıştır ve bu yerli halk için büyük bir avantajdır. Küçükbaş hayvancılık gelişmiş fakat büyükbaş hayvancılık gelişim halindedir. Ormanlar gayet azdır ve madencilik bakımından oldukça zengindir. Şehre, demir ve kara yolu ile ulaşım mümkündür. Niğde, İç Anadolu Bölgesinin kültüründen etkilenmiştir.

Niğde Gazozu; Türkiye'nin en eski gazlı içeceğidir. 1962 yılında İsmet Olcay tarafından küçük bir dükkanda üretilmeye başlayan Niğde Gazozu, Bugün Niğde de büyük bir fabrikada üretilmektedir ve tüm Türkiye'ye nam salmıştır.

Meşhur Yemekleri; Arabaşı Çorbası, Beyaz Kiraz Reçeli, Bosulu, Çılbır, Çömlekte Apakla, Ditme, Et Kabağı, Etli Bamya, Halvetler, Kabak Musakkası, Kaşık Kayganası, Kaymak Tatlısı, Koruklu Bamya, Kuzu Etli Çağla, Kuru kayısı tatlısı, Mangır Çorbası, Mazaklı, Niğde Çanağı, Niğde Ditmesi, Orta Dolması, Pancar Pezziği, Paluza, Sarığı Burma, Söğürme, Sütlü Pancar Çorbası, Tarhana Çorbası, Tatlı Kabak Çorbası, Unlu Barbunya Çorbası, Üzüm Boranası

Yaygın Tarım Faaliyetleri; Arpa, Ayçiçeği, Baklagiller, Buğday, Çavdar, Elma, Fasulye, Nohut, Patates, Sarımsak, Şeker pancarı

Tarihi Yerleri; Ak Medrese, Alâaddin Camii, Çiftehan Kaplıcaları, Demirkazık Tepesi, Değirmenli Damlataş Mağarası, Dışarı Camii, Eski Gümüşler Manastırı, Göllüdağ Harabeleri, Gündoğdu Türbesi, Hanım Camii, Hüdâvend Hatun Türbesi, Kaya Kilise ve Manastırlar, Keten Çimeni, Köşk, Niğde Etnografya ve Arkeoloji Müzesi, Niğde Kalesi, Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, Paşa Camii, Roma Havuzu, Saat Kulesi, Sungur Bey Câmii ve Türbesi, Sungurbey Kütüphanesi, Şah Mescidi, Tyana Harabeleri, Tyana Su Kemerleri, Ulu Cami (Bor)

İlçeleri; Altunhisar, Bor, Çamardı, Çiftlik, Ulukışla
Facebook Yorumları