Siirt'in Neyi Meşhur

- 2018-05-28 02:17
3.7 (6 oy)
1231Paylaşım
15139Okunma
Siirt, Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan bir ilimizdir.
Siirt'in Neyi Meşhur

Plaka Kodu: 56

Alan Kodu: 484

Nüfusu(2015): 320.351

Genel Toplam Alan: 6,182 km2

İklim; Karasal İklim

Futbol Takımı; Siirt İl Özel İdaresi

Siirt Hakkında Kısa Bilgi; Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Siirt’in bilinen en eski adı, Sairt’tir. Nüfusun büyük bir kısmı, Araplardan meydana gelmektedir. Batman, Bitlis, Şırnak ve Van illeriyle sınır komşusudur.

   Siirt, coğrafi olarak Anadolu ve Mezopotamya’nın kesiştiği noktada yer almaktadır. Bilinen ilk sakinleri, Anadolu’nun ilk siyasi birliğini kuran Hititlerdir. Hititlerden sonra sırasıyla Samiler, Babiller, Hurri Mitanni Krallığı ve Asurların hakimiyeti altına giren Siirt, M.Ö. 7. yüzyılda Medlerin, M. Ö. 6. yüzyılda Perslerin hakimiyeti altına girmiştir. Büyük İskender M.Ö. 4. yüzyılda, Persleri yenmiş ve böylece Anadolu ve İran’ı Makedonya devletine bağlamıştır.

   M.S. 395 yılında Roma İmparatorluğu ikiye bölününce bölge Doğu Roma İmparatorluğunun hakimiyeti altına girmiştir. 1071 Malazgirt Meydan Muharebesine kadar yine birçok kez başka devletlerin hakimiyeti altına giren Siirt, 1071 yılından sonra tamamen Selçuklu Devleti hakimiyetine girmiştir.

   Selçuklu Devleti’nin zayıflayıp yıkılmasıyla birlikte bölge Moğollar ve İlhanlıların hakimiyeti altına girmiştir. 1514 yılında gerçekleşen Çaldıran Savaşı’nın kazanılmasıyla bölge Yavuz Sultan Selim Han önderliğinde, Osmanlı Devletine katıldı ve Cumhuriyetin de ilan edilmesiyle birlikte Siirt, il statüsüne kavuşmuştur.

   Siirt, dağları ve ovaların yoğunlukta olduğu bir bölgede yer almaktadır. Akarsu kenarlarında ki vadiler, genişleyip ova haline gelmiştir. Sert karasal iklimin hakim olduğu Siirt ilimizde, orman varlığı yok denecek kadar az ve bitki örtüsü genelde bozkırdır.

   Dağlık bir bölgede yer alan Siirt nüfusunun yarısından fazlası hayvancılık ile uğraşmaktadır bu nedenle yerli halk için hayvancılık önemli bir geçim kaynağıdır. Genelde sığır, koyun, keçi gibi hayvanları yetiştirirken ayrıca Pervari balı üretiminde Türkiye’de adından sıkça söz ettirir. Tuz bakımından oldukça zengin bir maden yatağına sahip olan Siirt’te senede 4-5 ton arasında tuz çıkarılmaktadır. Siirt, sanayide gelişme gösterememiştir.

   Şehre kara yoluyla ulaşım mümkündür.

Meşhur Yemekleri; Bumbar, Büryan Kebabı, Gebole, Gıloruk, Gırar, Gulıke, Itruke, İsmeket Keldoş, Keşkek, Kitel, Perde Pilavı, Pırtike, Tirit, Un Helvası, Zerfet

Yaygın Tarım Faaliyetleri; Arpa, Badem, Buğday, Ceviz, Mercimek, Nar, Nohut, Pirinç, Siirt fıstığı, Soğan, Tütün, Üzüm, Zerdali

Tarihi Yerleri; Botan Mağaraları, Finik Kalesi, İbrahim Hakkı Hazretleri Türbesi, Sağlarca (Billoris) Kaplıcası, Siirt Mağaraları, Siirt Saat Kulesi, Şeyhul Hazin Hazretleri, Şeyh Muhammed Kazım Türbesi, Tillo Kalesi Seyir Teras, Ulu Cami, Veysel Karani Türbesi

İlçeleri; Aydınlar, Baykan, Eruh, Kurtalan, Pervari, Şirvan
[gallery columns="4" ids="1558,1559,1556,1557"]
Facebook Yorumları