Kırıkkale'nin Neyi Meşhur

- 2018-05-16 00:12
3.9 (8 oy)
1231Paylaşım
19760Okunma
Kırıkkale, İç Anadolu Bölgesinde yer alan ve sekiz ilçeden oluşan bir ilimizdir.
Kırıkkale'nin Neyi Meşhur

Plaka Kodu: 71

Alan Kodu: 318

Nüfusu(2015): 270.271

Genel Toplam Alan: 4,365 km2

İklim; Karasal İklim

Futbol Takımı; MKE Kırıkkale / Büyük Anadolu

Kırıkkale Hakkında Kısa Bilgi; İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Kırıkkale, kültür ve tarihsel açıdan zengin olma potansiyeline sahip bir şehirdir.

   Bilinen ilk adı, Kırıkkal’dır. Bu ismin Kalatepe ve Kırıkköyü’nün birleştirip kısaltılmasıyla Osmanlı arşiv belgelerine kaydedilmiştir. Şehirde yapılan arkeolojik kazılar sonucunda, M. Ö. Yıllara ait kalıntılara rastlanmış ve tarihinin Neolitik Çağ’a dayanır.

   Hititler bölgeye yerleştikten sonra sırasıyla, Frigler, Roma, Doğu Roma İmparatorluğu, Selçuklu ve Osmanlı Devleti hakimiyeti altına girmiştir. Çanak, çömlek ve höyüklerin varlığı ile tarihlenen Kırıkkale’de Roma tarihi, M.Ö. 129 yılında Pergamon Krallığının bölgeyi, hakimiyeti altına almasıyla başlamıştır.

  1071 Malazgirt Meydan Muharebesi’nden sonra şehir Türklerin eline geçmiştir ve 11. Yüzyılda Oğuz-Türkmen boyları yerleştirilmiş ve şehrin inşasına başlanmıştır. Anadolu’nun tam ortasında kalan şehir, savaş zamanlarında bile korunmuş aynı zamanda hiç işgal görmemiştir. Hayvan otlatmak, kışlarını geçirmek amacıyla Türkler yöreyi çok benimsemişlerdir.

   Cumhuriyetin kabul edilmesiyle birlikte gelişmeye başlayan şehirde temeller atılmaya, 1925 yılında fabrikaların açılmasıyla başlamıştır.

   Arazi genelde düzlükler ve platolardan meydana gelir. Kuzeyinde Çamlıca, Karakaya ve Kırıkkale tepeleri yer almaktadır. Yerleşim genel olarak Kırıkkale Ovası ve Çoruhözü Deresi çevresidir. Şehrin en önemli akarsuyu Kızılırmak Nehridir. Nehir üzerine hidroelektrik potansiyeli sebebiyle 8 adet baraj yapılmış ve Yeşil Vadi Projesi kapsamında bu nehir, koruma altına alınmıştır. Şehirde sert karasal iklim hüküm sürmektedir.

   Ekonomi, sanayi ve tarıma dayalıdır. Sebze ve meyveciliğin yanı sıra, bağcılık da tarım ekonomisine katkı sağlar. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte şehirde kurulan silah ve mühimmat fabrikaları, sanayinin gelişmesinde büyük rol oynar.

Meşhur Yemekleri; Batırma, Bulama, Bulgur pilavı, Ekşi, Guymak, Haside Tatlısı, Katma Aşı, Keskin Tava, Madımak, Mantı, Omaç, Pekmez, Pelte, Sarığı burma, Sızgıt, Su böreği, Sütlü, Tuvalak, Un Tarhanası, Yarma, Yeşil mercimekli çorba, Yoğurtlu Tarhana Çorbası

Yaygın Tarım Faaliyetleri; Arpa, Ayçiçeği, Buğday, Şeker pancarı

Tarihi Yerleri; Ballı Camii ve Türbesi, Ceritkale Kaya Mezarları, Çeşnigir Köprüsü, Hasandede Camii ve Türbesi, Karaahmetli Tabiat Parkı, Koçubaba Camii ve Türbesi, Konak, Silah Sanayi Müzesi, Sulu Mağara, Tarihi Evler

İlçeleri; Bahşili, Balışeyh, Çelebi, Delice, Karakeçili, Keskin, Sulakyurt, Yahşihan

Facebook Yorumları