Van'nın Neyi Meşhur

- 2018-05-18 20:06
3.0 (11 oy)
1231Paylaşım
21286Okunma
Van, Türkiye'nin en kalabalık 19. şehridir. Doğu Anadolu Bölgesinin en kalabalık şehridir.
Van'nın Neyi Meşhur

Plaka Kodu: 65

Alan Kodu: 432

Nüfusu(2015): 1.096.397

Genel Toplam Alan: 21,334 km2

İklim; Karasal İklim

Futbol Takımı; Van Büyükşehir Belediyespor / Vanlıspor

Van Hakkında Kısa Bilgi; Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan ve ‘’Doğunun İncisi’’ olarak bilinen Türkiye’nin en büyük gölünü bünyesinde bulundurmaktadır.

   Bilinen ilk adı, Tuşba’dır. Tarihi, M. Ö. 7000 yıllarına kadar dayanır. Orta Asya’dan göç eden Hurrilerin bölgeye yerleşmesiyle başlayan Van tarihi, sırasıyla Urartuların, Medlerin ve Perslerin hakimiyeti altına girerek devam etmiştir. Daha sonra bölge Roma İmparatorluğu hakimiyeti altına girmiştir fakat M.S. 395 yılında imparatorluk ikiye bölünmüş ve Van’ı Doğu Roma İmparatorluğu ele geçirmiştir.

   Hz. Ömer’in M.S. 675 Yılında Van’ı fethetmesiyle bölgede ki toprakları, İslam Devleti toprakları haline getirmişlerdir. İslam Devletinde iç savaşlar, isyanlar meydana gelmeye başlamış ve Doğu Roma bölgeyi tekrar ele geçirmiştir. Doğu Roma, Müslümanlara ve Ermenilere yaptıkları zulüm sebebiyle 1065 yılında Selçuklular bölgeyi fethetmiştir. 1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Meydan Muharebesi sonucunda bölge tamamen Türklerin hakimiyeti altına girmiştir. Bu devirde birçok Türk boyu tarafından işgal edilse de en parlak dönemini Safevî Türk Devleti, döneminde yaşamıştır. Safevî Türk Devleti’nin hakimiyetindeyken Anadolu’da yükselen Osmanlı Devleti, Van Bölgesi’ni ele geçirmek amacıyla Safevî Türk Devleti ile karşı karşıya gelmiştir. 1534 yılında Osmanlı Devletinin toprağı olmuştur.

   1915 yılında I. Dünya Savaşı sırasında, Van’ı işgal eden Ruslar burada ki Türklere işkence ederek Van’ı  harabeye çevirmişlerdir. Bu işgalden sonra şehir yeniden, Erek Dağı eteklerine kurulmaya başlar.

   Şehri genelde volkanik dağlar çevreler. Arazi yüksek bir yayla görünümünde geniş ovalara sahiptir. Bu sebepten hayvancılık ülkede önemli bir yer tutar. Van gölüne dökülen birçok akarsu bulunmaktadır. Tipik karasal iklimin hüküm sürdüğü şehirde, kışlar çok soğuk ve sert geçerken yazlar ise kurak ve sıcaktır. Van gölü etekleri bitki örtüsü zengin fakat dağlar genelde ağaçsız bir manzarayla karşımıza çıkmaktadır.

   Van Gölü; Bitlis ilinde bulunan Nemrut Dağı, volkanik özellik göstermektedir. Nemrut dağının patlamasıyla birlikte bölgede ki graben oluşumlarının önü kapanmıştır. Van Gölü, bu sayede oluşan ‘’bir volkanik set gölüdür.’’ Suyu sodalı ve tuzlu bir özellik göstermektedir. Van Gölü, pH ve tuzluluk oranı sayesinde diğer göller gibi donma özelliği göstermez. Türkiye’nin en büyük gölüdür. Göl ve çevresine turist çekmek amacıyla yerli halk tarafından çıkan bir söylentiye göre, Van Gölü’nde bir canavar yaşamaktadır. Sırf bu sebeple göl ve çevresinde birçok kez araştırma yapılmıştır.

   Van Kedisi; Çok iyi yüzdüğü bilinen Van Kedisi, asil ve türüne çok az rastlanan bir kedi ırkıdır. Göz rengi 3 gruba ayrılır; bir gözü mavi diğer gözü kehribar, her iki gözü mavi, her iki gözü kehribar.

   Ekonomi tarım ve hayvancılığa bağlıdır fakat kış aylarının ser soğukları ve uzun geçmesi tarımı kısıtlamaktadır. Maden yönünden diğer illere nazaran zengin sayılmaktadır. Sanayi son birkaç yıldır gelişmeye başlamıştır.

Meşhur Yemekleri; Ayran Aşı, Ayva Yemeği, Bulgur Aşı, Borani, Cacık, Cılbır, Ciğer Köftesi, Çırış Mıhlası, Çırış Pilavı, Erik Kızartması, Ekşili, Gavut, Helise, Kaşık Tatlısı, Kavurmalı Uşgun Ekşilisi, Kurut Aşı, Kurut Köftesi, Kürt Köftesi, Murtuğa, Otlu peynir, Sengeser, Tandır Balığı, Van Kahvaltısı

Yaygın Tarım Faaliyetleri; armut, arpa, buğday, ceviz, çavdar, domates, elma, fasulye, karpuz, kavun, kayısı, patates, şekerpancarı, tâze fasulye

Tarihi Yerleri; Adır Kilisesi, Akdamar Kilisesi, Antik Van Şehri, Ayanis Kalesi, Çavuştepe Kalesi, Erçek Gölü, Eski Van Ulu Cami, Halime Hatun Kümbeti, Hoşap Kalesi, Hurkan Köprüsü, Hüsrev Paşa Camii, Kaya Çelebi Camii, Muradiye Şelalesi, St. Bartholomeus Kilisesi, Şeytan Köprüsü, Van Gölü, Van Kalesi, Van Kedi Evi, Van Müzesi, Van Peri Bacaları, Van Yedi Kilise, Zernek Kalesi

İlçeleri; Bahçesaray, Başkale, Çaldıran, Çatak, Edremit, Erciş, Gevaş, Gürpınar, Muradiye, Özalp, Saray  

Facebook Yorumları