Tekirdağ'ın Neyi Meşhur

- 2018-05-14 23:45
4.0 (18 oy)
1231Paylaşım
35596Okunma
Tekirdağ, geçtiğimiz yüzyıllardan beri farklı kültürlere ev sahipliği yaptığı için Türkiye'nin en kalabalık yirmi üçüncü şehridir.
Tekirdağ'ın Neyi Meşhur

Plaka Kodu: 59

Alan Kodu: 282

Nüfusu(2015): 937.910

Genel Toplam Alan: 6,339 km2

İklim; Ilıman İklim

Futbol Takımı; Çorluspor 1947 / Tekirdağ Spor

Tekirdağ Hakkında Kısa Bilgi; Marmara Bölgesi’nin Trakya yakasında yer alan Tekirdağ, tarih boyunca pek çok kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

   Bilinen en eski adı, Bisanthe ve Rodosto’dur. Tarihi Paleolitik Çağ’a dayanmaktadır. İlk misafirleri Traklar olarak bilinir daha sonra bölge Makedon, Pers, Roma ve Doğu Roma İmparatorluklarının hakimiyeti altına girmiştir. Bölge tarih boyunca akınların hedefi olmuştur.

   Orhan Gazi’nin büyük oğlu olan Şehzade Gazi Süleyman Paşa, Gelibolu’yu fetheder ve daha sonra 1356 yılında, Malkara ve Şarköy’üde alır.  1453 yılında Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethetmiştir ve Tekirdağ bu sırada iç şehir haline gelmiştir. Bölgeyi Türkleştirmek isteyen Fatih, Anadolu’dan Yörük Türkleri getirerek burada yaşamalarını sağlamıştır.

   8 Ekim 1912 yılında başlayan Balkan Harbi sırasında, Bulgarlar Tekirdağ’ın büyük bir bölümünü işgal etmişlerdir. Dönemin Korgenerali Hurşit Paşa, Tekirdağ’ı kurtarmak amacıyla Marmara’dan bir kolorduyla çıkarma yapmış fakat Tekirdağ’ı tamamen alamamıştır, son olarak 1920 yılında Yunanlar tarafından işgal edilmiş ve bu işgaller 1922 yılında şehre Türk ordularının girmesiyle sona ermiştir.

   20 Ocak 1921 yılında Teşkilat-ı Esasiye Kanununa göre il olan Tekirdağ, 1923 yılında Lozan Barış Antlaşması gereğince Türkiye ve Yunanistan arasında gerçekleşen nüfus mübadelesi yani Lozan Mübadelesi birçok şehirde olduğu gibi Tekirdağ sınırları içerisinde de etnik değişikliğe sebep olmuştur.

   Tekirdağ, Tekir Dağları haricinde genelde düzlük bir alanda yer almaktadır. Kuzeyde şehrin en önemli akarsuyu, Ergene Nehri bulunmaktadır. Şehrin iklimi genelde iki şekilde incelenmektedir; Marmara kıyısında Akdeniz iklimi hüküm sürerken, İç kısımlarda karasal iklim hüküm sürmektedir. İklime bağlı olarak kıyı ve karada var olan bitki örtüsü farklıdır. Genel olarak karaağaç ve kızılçam toplulukları mevcuttur.

  Ovalar bakımından zengin olan Tekirdağ, Türkiye’de ki birinci sınıf tarım arazilerinden biridir. Şehrin doğusunda kalan bölgelerde sanayi oldukça gelişmiş ve iş gücü yüksek sahalar mevcuttur. Ayçiçeği ve buğday üretiminde Türkiye’de birinci sırada yer alan Tekirdağ, "İş Yapmak ve Yaşamak İçin İdeal Şehir" araştırmasında 2016 yılında Türkiye’de ki dördüncü şehir olmuştur.

Meşhur Yemekleri; Burma Sucuk, Cizleme, Damat Paçası, Hayrabolu Tatlısı, Kandilli Mantı, Rakı, Sini Mantısı, Tekirdağ Köftesi

Yaygın Tarım Faaliyetleri; arpa, ayçiçeği, bakla, bezelye, buğday, domates, erik, iğde, kabak, karpuz, kavun, kiraz, kolza, mısır, muşmula, patlıcan, sarımsak, semizotu, soğan, şekerpancarı, tâze soğan, üzüm, yulaf,

Tarihi Yerleri; Apri Antik Kenti, Bisanthe Antik Kenti, Çorlu Kalesi, Ganos Antik Kenti, Gazi Ömer Bey Türbesi, Heraion Teikhos Antik Kenti, Hora Feneri, Malkara, Mirliva Hüseyin Paşa Cami, Namık Kemal Evi, Namık Kemal Heykeli, Perinthos Antik Kenti, Rakoczi Müzesi, Rüstem Paşa Cami, Saray, Şarköy, Tarihi Tekirdağ Evleri, Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Toronte Antik Kenti, Uçmakdere

İlçeleri; Çerkezköy, Çorlu, Hayrabolu, Malkara, Marmara Ereğlisi, Muratlı, Saray, Şarköy

Facebook Yorumları