Tunceli'nin Neyi Meşhur

- 2018-05-19 00:41
3.5 (17 oy)
1231Paylaşım
13347Okunma
Tunceli, Türkiye'nin yukarı Fırat bölümünde yer alan ve Doğu Anadolu Bölgesine ait bir ildir.
Tunceli'nin Neyi Meşhur

Plaka Kodu: 62

Alan Kodu: 428

Nüfusu(2015): 86.076

Genel Toplam Alan: 7.774 km2

İklim; Karasal İklim

Futbol Takımı; Dersimspor / Dersim 62 spor

Tunceli Hakkında Kısa Bilgi; Doğu Anadolu Bölgesi’nin yukarı Fırat Havzasında yer almaktadır. Tarihi M. Ö. 5500-3500’lü yıllara dayanmaktadır.

   Bilinen ilk adı, İşuva'dır. Yazılı kaynaklara göre Türk kavimleri ile başlayan tarihe göre şehir sırasıyla Hurriler ve Anadolu’da ilk kez siyasi birlik başlatan Hitit Türkleri tarafından ele geçirilmiştir. Fakat birçok iç savaş ve karışıklık nedeniyle zayıflayan şehri, daha sonra Medler ve Persler ele geçirse de Makedonya’dan Hindistan’a kadar egemenlik ilan eden Büyük İskender Anadolu’da olduğu gibi bu bölgeye de hakim olmuştur. Büyük İskender’in ardından bölgeyi Roma İmparatorluğu ele geçirmiştir. Roma İmparatorluğu’nun 395 yılında ikiye ayrılmasıyla bölge Doğu Roma İmparatorluğu hakimiyeti altında kalmıştır.

   Hz. Ömer döneminde Anadolu’da ki akınlar sonucunda Arapların eline geçen şehir kısa bir süre sonra tekrar Doğu Roma İmparatorluğu hakimiyeti altına girse de 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi sonucunda Türklerin hakimiyeti altına girmiştir. 1228 yılında bölgede üstünlük gösteren Selçuklu Devleti, Kösedağ Savaşı’nda yenildikten sonra, şehre sırasıyla Mengücek ve Akkoyunlular hakim olmuştur. 1514 yılında gerçekleşen Çaldıran Savaşı ile birlikte Osmanlı Devleti yönetimi altına girmiştir.

   Tunceli, oldukça dağlık bir araziye sahiptir ve aynı zamanda Anadolu’nun en yüksek noktasında yer almaktadır. 3 tarafı dağlarla çevrilen Tunceli ovası oldukça büyük bir alan kaplamasa da şehrin geneline platolar hakimdir. Şehrin en önemli akarsuyu Munzur Suyudur. Yukarı Fırat Havzası’nda yer alan şehre, karasal iklim hakimdir. Dağlık bir araziye sahip olduğundan yazlar serin geçerken kışlar çok soğuk ve uzun geçmektedir. Dağların genelinde meşe ormanları bulunur.

   Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sanayileşme oldukça azdır. Genelde arıcılık ve balıkçılıkla da uğraşan halk, için önemli olan küçükbaş hayvancılıktır. Maden bakımından zengin olan şehirde,  iklim ve ulaşım sıkıntılarından ötürü sadece tuz elde edilmektedir.

   Tunceli’ye hava ve kara yolu ile ulaşım mümkündür.

Meşhur Yemekleri; Çökelek, Döğme çorbası, Döğme pilavı, Erişte, Gulik, Gulik çorbası, Guriz, Hazırlop köftesi, Hırınç, Keşkek, Malhuta çorbası, Mantar, Su böreği, Tarhana, Tepsi kumbiği, Un pilavı

Yaygın Tarım Faaliyetleri; arpa, badem, buğday, ceviz, dut, fasulye, pamuk, soğan, şekerpancarı, tütün

Tarihi Yerleri; Bagırpaşa Dağı ve Krater Gölü, Bağın Kalesi, Çelebi Ali Cami, Çemişgezek Kalesi, Dereova Şelalesi, Elti Hatun Camisi, Elti Hatun Türbesi, Ferruh Şad Bey Türbesi, Göktepe Höyüğü, İn Delikleri, Munzur Vadisi Milli Parkı, Pertek Kalesi, Sivdin Köprüsü, Tahar (Yusuf Ziya Paşa) Köprüsü, Til Höyüğü, Ulukale Camii, Uzun Hasan Türbesi

İlçeleri; Çemişgezek, Hozat, Mazgirt, Nazimiye, Ovacık, Pertek, Pülümür

Facebook Yorumları