Singapur'un Neyi Meşhur

- 2020-01-05 14:07
2.0 (1 oy)
1231Paylaşım
2314Okunma
Singapur'u gezerken mutlaka görmeniz gereken yerler bulunuyor. Tabi ülkeyi gezerken dikkat etmeniz gereken bazı yasaklar mevcut.
Singapur'un Neyi Meşhur

Yönetim Şekli: Cumhuriyet

Başkent: Singapur

Resmi Dil: İngilizce, Malayca

Demonim:
Singapurlu

Nüfusu(2014):  5,469,700

Para Birimi/Simgesi: Singapur Doları (SGD)

Telefon Kodu: +65

Trafik Akışı: Sol

Ülkenin Toplam Alanı: 7.199 km2

İklim: Tropikal İklim

Milli Futbol Takımı: The Lions (Sigapur Milli Futbol Takımı)

Meşhur Yemekleri: Kızarmış dondurma, Deniz ürünlerinin tamamı, California Roll (sushi), Noddle, Acılı ekşili çorba, Sebzeli pilav, Tofu, Bitki Çayları,

Hakkında Kısa Bilgi; Malay Yarım Adası’nın Güney ucunda yer alan Singapur, Cumhuriyet ile yönetilmek de olan bir ada ülkesidir. Dünyada az sayıda bulunan şehir devletlerindendir.

 Tarihi 11. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Bir ada ülkesi olan Singapur 14. Yüzyılda Srivijayan Prens Parameswara'nın önderliğinde gelişip önem arz eden bir ülke haline gelmiştir. Belli bir süre liman kenti olarak anılmış ve daha sonra akıncılar tarafından yıkılmıştır.
1819 yılında ülkede İngiliz limanı kurulmasıyla birlikte İngiliz sömürgesi altına giren Singapur, modern bir tarih için ilk adımlarını atmıştır. Güney Asya ve Hindistan-Çin için önemli bir ticaret merkezi  haline gelmiştir.
1824 yılında imzalanan bir anlaşma sonucunda bölge Britanya ve Hollanda arasında paylaşıldı. Ve Britanya adaya tamamen egemen oldu. 1869 yılında Süveyş Kanalı açılmış ve Singapur artık zengin olmaya başlayan bir ülke haline gelmiştir. Liman genişletildi ve artık Batı-Doğu ticaretinin trafiğine kontrol sağlanmıştır. 19. yüzyılın sonlarına yaklaştıkça, adada üretime başlayan maden ürünleri Çinli tüccarlar ile endüstri ülkelerine ihraç edilmiştir. Malay Yarımadası’nda 1895’te Malay Federasyonu’nu kurulur ve artık Singapur, Malezya’dan ayrılmış ve bağımsız bir ülkenin temelleri atılmıştır.

  2. Dünya Savaşı sırasında İngilizler kesinlikle Singapur’u korumamış ve her türlü yardımdan yoksun bırakmıştır. Bu eziyete maruz kalan Singapur, Japon İmparatorluğu tarafından işgal edilmiş ve ülkenin adı hemen Japonca da ‘’Güney adasının ışığı’’ anlamına gelen Syonan-to olarak değiştirilmiştir. 2. Dünya Savaşı sona erdiğinde kendi yönetimlerini elde edene adar İngiliz Yönetimi altında kalmaya devam eden Singapur, 9 Ağustos  1965 tarihine tam bağımsız bir Cumhuriyet devleti haline gelmiştir.

   Fiziki yapı açısından, Endonezya ve Malezya  arasında yer alan küçük bir adadır. Johore boğazı ve Singapur boğazı ile tam dikdörtgen bir yapıya sahiptir. Kendi topraklarına ait sayılabilecek 40 adet adacık ile yüz ölçümü 719.9 km2’dir. Arazi kıyıda alçak fakat orta bölgelerde az yüksekliğe sahiptir. Adanın en yüksek noktası yaklaşık 177 metrelik Timah Dağıdır. Adada sadece 3 km boyunca akan bir Singapur nehri bulunmaktadır. Bu nehir  dışında her hangi bir nehir ve göl bulunmamaktadır.

   İklim açısından, tropikal bir iklime sahip olan Singapur’da nem ve sıcaklık miktarı oldukça yüksektir. Mevsim şartlarına göre değişkenlik gösteren hava durumu, yazları çok sıcak iken kış ya da bahar aylarında çok fazla yağış almaktadır. Hint Okyanusu’nun suları ile çevrili olan bu ada toprakları tropikal ormanlar ile kaplıyken neredeyse tamamı yok olmuştur ve bu sebepten dolayı hayvan popülasyonu da azalmıştır. Doğal kaynak tarım faaliyetlerinde dışa bağımlı bir ülke olan Singapur, Güney Çin Denizi ve Hint Okyanusu arasında yer aldığından önemli bir petrol rafineri merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

İnsan popülasyonu biraz karışıktır fakat özetle ülkede Hintliler, Pakistanlılar, Avrupa ve Asya’dan farklı dinlere mensup birçok insan vardır. Ülke yönetimi, parlamenter demokrasi sistemine dayanır, Cumhuriyet ile yönetilen bir ülkedir.

   Ekonominin büyük bir kısmı ticarete ve bankacılık, depolama, haberleşme, sigortacılık, tamirat, ulaştırmaya dayanır. En önemli gelir kaynağı ise endüstridir. Endüstriden elde edilen gelir, balıkçılık, gemi yapımcılığı, elektronik aletler, tekstil, petrol rafinerileri, gıda ve kereste endüstrisidir. Son zamanlarda ülkeye turizm açısından ziyaret artmış ve ülke ekonomisi turizmden de gelir elde etmeye başlamıştır.

Ülkede ki İlginç Yasaklar; Grafiti, ülkede herhangi bir mülke yapılan Grafiti sanatı yasak! Eğer yasak dinlemeyip grafiti yaparsanız çok ciddi cezalar sizler bekliyor.

Size ait arabanın temiz olup olmadığı sürekli denetleniyor ve eğer temiz değil ya da düzenli olarak bakımı yapılmıyor ise ciddi para cezaları ödüyorsunuz.

Sakız çiğnemek veya sakız satmak yasak ! bunun sebebi ise tamamen temizliğe takıntılı olmaları.

Yere çöp atmak yasak !

Evli bir çiftin sadece bir ev alma hakkı var.

Tuvalet hijyeni ile ilk kez Singapur’da bir örgüt kurulduğunu biliyor muydunuz? Bu örgütün kurulmasında ki başlıca sebep ise asansöre işemenin yasak olması !

Eğer Singapur vatandaşı değilseniz ev sahibi olamıyorsunuz. Eğer bir ev kiralamak isterseniz devlet tarafından kiralama izni sadece 99 yıldır ! 1-2 yıl kiralayamıyorsunuz.

Eşcinsel ilişki ülkede yasaktır !

Durian meyvesi ile toplu taşımaya veya kapalı alanda bulunmak yasaktır ! bunun sebebi ise çok tatlı bir meyve olmasına rağmen dışının çok kötü kokmasıdır.

Pisliğe sebep olmasından dolayı kuşlara yem atmak da yasaktır.

 Tarihi Yerleri; Arab Quarter (Haji Lane), Buddha Tooth Relic Temple and Museum, Chinatown, Gardens by the Bay, Marina Bay Sands Oteli & SkyPark, Merlion Heykeli, Orchard Road, Sentosa Adası, Singapur Botanik ve Orkide Bahçesi, Singapore Flyer

Şehir Merkezleri; Chinatown, Little India, Orchard Street, Sentosa Island

Facebook Yorumları