Kars'ın Neyi Meşhur

- 2018-05-12 15:20
3.2 (6 oy)
1231Paylaşım
13137Okunma
Doğu Anadolu Bölgesi’nin kuzeydoğusunda yer alan Kars'ın ilk sakinleri, Hurriler olarak bilinmekle beraber bu bölgeye ‘’yüksek ülke’’ adını vermişlerdir.
Kars'ın Neyi Meşhur

Plaka Kodu: 36

Alan Kodu: 474

Nüfusu(2016): 289.786

Genel Toplam Alan: 10.193 km²

İklim; Karasal İklim

Futbol Takımı; Kars 36 Spor

Kars Hakkında Kısa Bilgi; Doğu Anadolu Bölgesi’nin kuzeydoğusunda yer alan Kars, neredeyse Türkiye’nin en yüksek şehridir.

   Bilinen en eski adı, Vanand'dır. Kars ilinin ilk sakinleri, Hurriler olarak bilinmekle beraber bu bölgeye ‘’yüksek ülke’’ adını vermişlerdir. Sırasıyla Romalılar, Partlar, Doğu Romalılar ve Sassanilerin eline geçmiştir. O yıllarda Doğu Anadolu Bölgesi’ni ele geçirmeyi hedefleyen Arap orduları Van Gölü civarına kadar ilerleyebilmiştir. 638 yılında başarısız olan ordu, aynı çabayı tekrar 642 yılında göstermiş ve bu sefer Divini ele geçirmişlerdir. Fakat artık yorulan Kars, 646 yılında Arap ordusuna yenik düşmüştür. Dört asır boyunca sürekli el değiştiren Kars, Alparslan ve ordusunun Doğu Roma karşısında verdiği mücadele ile meydana gelen Malazgirt Meydan Muharabesi sonucunda, Türk’lerin eline geçmiştir ve Kars böylece, Türkler tarafından Anadolu’da fethedilen ilk yer olmuştur. Bölge daha sonra Akkoyunlular, Altınordu Devleti ve Karakoyunluların hakimiyeti altına girmiştir. 19. Yüzyıla kadar birçok kez Ruslar ve İranlılar’ın saldırısına uğrayan Kars, 1534 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Osmanlının bir parçası olarak kabul edilmişti. Kısa bir süre içinde yine Osmanlı-Rus  kavgaları nedeniyle 93 Harbi olarak bilinen savaş sonunda Kars tam 40 yıl Rusya’nın hakimiyeti altında kaldı. 1918 yılında imzalanan Brest-Litovsk Antlaşması ile Kars toprakları Osmanlılara bırakılmıştır ve bu antlaşma Osmanlı Devleti’nin toprak kazandığı son antlaşma olarak tarihte yerini almıştır.

   Brest-Litovsk Antlaşması’ndan sonra önce Ermeniler ve daha sonra İngilizler bölgeyi ele geçirdiler. İngilizlerin ardından Osmanlılarda, Ermenilerin baskısı nedeniyle buradan çekilmek zorunda kalmıştı. Fakat bu durum içlerine sinmemiş ve 5 Kasım 1918 yılında, Wilson Prensipleri doğrultusunda Milli İslam Şurası adında Ahılkelek, Ahıska, Artvin, Batum, Nahcıvan ve Ordubad'daki halkın katılımıyla, yerli bir hükümet kurdular. 131 katılımcıyla 18 Ocak 1919'da düzenlenen Büyük Kars Kongresinde verilen bir kararla Güneybatı Kafkasya Cumhuriyeti adını almıştır.

   30 Ekim 1920 yılında Türk ordusu tarafından alınmıştır ve Kurtuluş Savaşı sırasında gösterdiği büyük fedakarlık sonucunda Kars’a ‘’Gazi’’ unvanı verildi. Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte kuzeydoğuda ki sınırların bir kısmına sahip bir şehir haline gelmiştir.

   Türkiye’nin en yüksek yaylaları üzerine kurulan Kars, birçok dağ, yayla ve ovaya sahiptir. 3120 metre ile ilin en yüksek dağı Allahüekber tepesidir. Şehir akarsu ve göl bakımından çok zengindir bu faktörde ovaların ve yaylaların verimli olmasını sağlamaktadır. Fiziki yapının da elverişli olmasıyla ekonomi tarım, hayvancılık ve ormancılığa bağlıdır. Sanayi, ticaret ve turizm sektörü son senelerde gelişim göstermektedir.

   Şehirde sert bir yayla iklimi hakimdir. Sibirya yüksek basınç merkezinin etkisinde olduğundan, kış ayları zorlu geçmektedir. Kış neredeyse yedi ay boyunca sürmektedir. Toprak uzun süre karın altında kalır. Orman varlığı zengin değildir fakat bulunan ormanlar yüksek ağaçlarla kaplıdır.

Meşhur Yemekleri; Ayran Aşı, Çeçil Peynir, Ekşili Et, Erişte Aşı, Erişte Pilavı, Feselli, Hangel, Hasuda, Haşıl, Hörre, Kars Balı, Kars Böreği, Kars Kaşarı, Katmer, Kaz Asması, Kesme Aşı, Kete, Kuymak, Kuzu Etli Pilav, Nezik, Sulu Köfte, Umaç Helvası

Yaygın Tarım Faaliyetleri; arpa, buğday, elma, fasulye, fiğ, pamuk, şekerpancarı, tütün

Tarihi Yerleri; Ani Harabeleri, Beylerbeyi Sarayı, Cıbıltepe Kayak Merkezi, Ebul Hasan Harakani Türbesi, Evliya Camii, Fethiye Cami (Büyük Katedral), Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı, Havariler Kilisesi, İnkaya Micingirt Kalesi, Kars Müzesi, Kuyucuk Kuş Cenneti, Kümbet Cami, Sarıkamış, Sarıkamış Katherina Av Köşkü, Taş Köprü, Topçuoğlu Hamamı

İlçeleri; Akyaka, Arpaçay, Digor, Kağızman, Sarıkamış, Selim, Susuz

Facebook Yorumları