Elazığ'ın Neyi Meşhur

- 2018-05-15 23:35
4.3 (6 oy)
1231Paylaşım
25851Okunma
Elazığ, Eski adı Harput olan ve Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir ilimizdir.
Elazığ'ın Neyi Meşhur

Plaka Kodu: 23

Alan Kodu: 424

Nüfusu(2015): 574.304

Genel Toplam Alan: 9,153 km2

İklim; Karasal İklim

Futbol Takımı; Elazığspor / Elazığ Yolspor

Elazığ Hakkında Kısa Bilgi; Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümünde yer alan Elazığ, Anadolu topraklarını, Mezopotamya’ya bağlayan kervan yollarının önemli bir noktasıydı ve bu sebepten dolayı bir çok kültüre ev sahipliği yapmıştır.

   Bilinen ilk ismi, Mezraa’dır. Tarihi M.Ö. 20. Yüzyıla kadar dayanmaktadır ve ilk yerleşim yeri Harput olarak bilinir. Bilinen en eski misafirleri, Hurriler’dir. Hurrilerin ardından sırasıyla Hititler ve Urartular’ın eline geçmiş ve İkinci Doğu Roma hakimiyetine kadar, bölgede gerçekleşen Araplar ve Doğu Roma arasında ki mücadelelere boyun eğmiştir. 10. Yüzyılda Doğu Roma İmparatorluğunun hakimiyeti altına girmiştir. 1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Meydan Muharabesi sonucunda bölgeye Türkler hakim olmuştur. Birçok kez Türk Boyları arasında el değiştiren Elazığ, 1516’da gerçekleşen Çaldıran Muharebesi sonunda Osmanlı Ordusu tarafından ele geçirilmiştir.

   Büyümeye ve gelişim göstermeye Cumhuriyet yıllarında başlayan Elazığ, 1925 yılında Ergani ilçesinde başlayan Şeyh Said İsyanıyla 1 ay süren bir sıkı yönetim altına girmiştir. 1937 yılında Atatürk, Elazığ’a gelmiş ve şehre,  ili manasına gelen ‘’el’’  ve bolluk manasına gelen ‘’azık’’ kavramlarını birleştirerek El-Azık denmesini istemiştir. Günümüze kadar değişen isim şuan da ‘’Elazığ’’ olarak telaffuz edilmektedir.

   Şehirde Karasal İklim hüküm sürmektedir. Kış ayları soğuk ve sert, yaz ayları ise sıcak ve kurak geçmektedir. Genel olarak bozkır (step) bitki örtüsü görülür ancak bu durum son yıllarda Elazığ’da bitki örtüsünün giderek yok olmasına, bağlanabilir.

   Şehrin etrafını genelde, Güneydoğu Toroslar’ın batı uzantıları çevrelemiştir. Dağlık ve ovalık bir yapıya sahip olan arazi, akarsu bakımından da oldukça zengindir. Başta, Keban İlçesinin kuzeyinde bulunan Karasu ve Murat Irmakları birleşerek bölgede ki en verimli akarsu olan, Fırat Nehrini oluşturur. Fırat dendiğinde akıllara gelen Dicle Nehri, Elazığ sınırları içinde Haringet Çayının Hazar Gölüne dökülmesiyle başlar ve Dicle’nin başlangıcı olarak bilinir. Nehir, Diyarbakır’a döküldüğü anda Dicle ismini almaktadır. Şehrin bir diğer önemli tabii kaynağı Hazar Gölüdür. Enerji ve sulama alanında kullanılmasıyla şehir ekonomisi ve tarımına büyük katkı sağlar. Hazar gölünün yanı sıra, Türkiye’nin en büyük baraj (sunii) gölü olan Keban Barajı, bölgede Tuz ve Van gölünden sonra üçüncü büyük göldür. Aynı zamanda Türkiye’de ki elektrik enerjisinin  %25’ini karşılamaktadır.

   Ekonomi sanayi, tarım ve ticarete dayanmaktadır. Yalnız son zamanlarda Keban Baraj Gölünün kurulmasıyla tarıma elverişli alanların çoğu sular altıda kalmış ve tarım azalmıştır. Buna bağlı olarak işlevinden dolayı, Keban Baraj Gölü şehirde ki sanayiyi olumlu yönde etkilemiştir.

Meşhur Yemekleri; Anamaşı, Çedene kahvesi, Dolanger, Gömbe, Harput çorba, Harput köftesi, Işkınlı Yumurta, İçli köfte, Kaburga Yemeği, Kalbur Hurması, Kibe dolması, Küncülü köfte, Lobik çorbası, Orcik, Patile, Sırın, Tutmaç Çorba

Yaygın Tarım Faaliyetleri; armut, arpa, bâdem, buğday, burçak, ceviz, çilek, dut, elma, fasulye, fiğ, kavun, kayısı, lahana, mercimek, nohut, pamuk, pirinç, sarmısak, soğan, şekerpancarı, tütün, üzüm

Tarihi Yerleri; Belek Gazi Anıtı, Çırçır Şelalesi, Demirkapı Han, Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi, Elazığ Kapalı Çarşı, Golan Kaplıcaları, Harput Buzluk Mağarası, Harput Kalesi, Hazar Gölü, Hoca Hasan Hamamı, İzzet Paşa Cami, Kazım Efendi Türbesi, Keban Baraj Gölü, Kömürhan Köprüsü, Mansur Baba Türbesi, Meryem Ana Kilisesi, Palu Kalesi, Sori Şelalesi, Şefik Gül Kültür Evi, Ulu Cami, Üç Lüleli Çeşme, Üryan Baba Türbesi

İlçeleri; Ağın, Alacakaya, Arıcak, Baskil, Karakoçan, Keban, Kovancılar, Maden , Palu, Sivrice

Facebook Yorumları