Mardin'in Neyi Meşhur

- 2018-05-12 13:55
3.8 (9 oy)
1231Paylaşım
16902Okunma
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Dicle kolunda yer alır ve Suriye ile sınır komşusudur. Tarihi İpek Yolu üzerinde olup aynı zamanda birçok uluslararası kuruluş tarafından koruma altına alınmış ve kültür mirası olarak kabul edilmiş tar
Mardin'in Neyi Meşhur

Plaka Kodu: 47

Alan Kodu: 482

Nüfusu(2013): 779,738

Genel Toplam Alan: 8,858 km2

İklim; Karasal İklim

Futbol Takımı; Midyat Belediyespor

Mardin Hakkında Kısa Bilgi; Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Dicle kolunda yer alır ve Suriye ile sınır komşusudur.

   Tarihi İpek Yolu üzerinde olup aynı zamanda birçok uluslararası kuruluş tarafından koruma altına alınmış ve kültür mirası olarak kabul edilmiş tarihi yapılar mevcuttur.

  Bilinen ilk ismi, Margdis’dir. Tarihi Paleolitik Çağ'a dayanmaktadır. Mardin merkez  ve çevresi yıllar geçtikçe her çağı yaşamış ve her ilçesinde bir başka çağa dair kalıntılar bulunmuştur. M.Ö 2000 yılına kadar Asurların egemenliğinde olan Mardin sonra ki yıllarda sırasıyla Hititler ve Urartuların egemenliği altına geçmiştir.

   640 yılında İslam orduları tarafından işgal edilmiş ve bölgeye Arap akınları başlamıştır. 750 ve 751 yıl aralığında Hariciler’in hakimiyetinde olan şehir Büreyke (Benî Rebîa kabilesi reisi) tarafından düzenlenen isyana sahne olmuş ve 885 yılında Hamdân bin Hamdûn tarafından ele geçirilen Mardin Kalesi, günümüzde Kartal Yuvası olarak da tanımlanır.

   1085 yılında Mardin ve çevresi Selçuklu Devleti hakimiyeti altına girmiştir ve daha sonra sırasıyla Artuklu Beyliği, İlgazi Beyliği’nden sonra Artuklular’ın hakimiyeti altına girmiş ve bu dönemde çok gelişmiştir. 1366 ve 1383 yıllarında Karakoyunlular’ın saldırılarına uğrasa da, 1394 ve 1401 yıllarında Timur ve ordusu tarafından tahrip edilse de 1432 yılında Akkoyunluların ele geçirdiği Mardin Kalesi daha sonra Şah İsmail tarafından  1507’de ele geçirilmiştir. 1515 yılında Osmanlı devletinin hakimiyeti altına girse de, Osmanlı Devleti kaleyi tam anlamıyla 1517 yılında teslim almıştır.

   19. yüzyıldan sonra  Osmanlı ve Mısır Hidivliği arasında yaşanan tatsızlıklardan dolayı Mardin’de birçok karışıklık meydana gelse de kısa süre içinde bu karışıklıklar bastırılmıştır.

   Genelde dağlar, platolar ve ovalardan meydana gelen Mardin, kuzey kısmı dağlarla çevrilidir. Bu dağlara Mardin Dağları(Mazı Dağları) denmektedir. Güneyde kalan kısım ise düzlük bir arazidir. Batman-Mardin sınırında yer alan Dicle vadisi verimli ovaları meydana getirmiştir. Ovalar genelde güneyde Suriye ile birleşmektedir. Şehrin en önemli akarsuyu Dicle’dir. Akdeniz iklimi ile Kara iklimi arasında bir geçiş iklimi özelliği gösterir ve kışlar soğuk geçerken yazlar sıcak geçmektedir. Genelde Bozkır tipi bitki örtüsü vardır ve dağ eteklerinde meşe ormanlara rastlamak mümkündür. Ekonomi genelde atarıma dayalıdır. Dicle nehri kıyısında turfanda sebzecilik ön plandadır. Fakat yine de tarım yeterince gelişememiş ve sanayi oldukça geride kalmıştır.

Meşhur Yemekleri; Accin, Alluciye, Dobo, Firkiye, Harire tatlısı, İkbebet, İrok, Kaburga dolması, Kibbe, Kiliçe, Mırra, Sembusek, Soğan kebabı, Zingil

Yaygın Tarım Faaliyetleri; Antepfıstığı, Arpa, Buğday, Ceviz, Domates, Hıyar, Karpuz, Kavun, Nar, Nohut, Pamuktur, Patlıcan, Pirinç, Üzüm 

Tarihi Yerleri; Altunboğa Medresesi,  Anzavur Kalesi, Dara Harabeleri, Deyrülzeferan Manastırı, Gelüşke Hanı, Gurs Vadisi, Hatuniye Medresesi, İzozoel Kilisesi, Kasımiye Medresesi, Kızıltepe Ulu Camii, Mardin Evleri, Mardin Kalesi, Mardin Müzesi, Mardin Ulu Camii, Marufiye Medresesi, Marin Merdis Kalesi, Melik Mahmut Camii, Melik Mansur Medresesi, Midyat Zaz, Mor Gabriel Manastırı, Mor Mihail Kilisesi, Mor Yakup Kilisesi, Muzafferiye Medresesi, Rabbat Kalesi, Revaklı Çarşı, Sabancı Kent Müzesi, Savur Kapı Medresesi, Şah Sultan Medresesi, Şehidiye Medresesi, Şeyh Çabuk Camii, Zinciriye Medresesi

İlçeleri; Artuklu, Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Mazıdağı, Midyat, Nusaybin, Ömerli, Savur, Yeşilli

Facebook Yorumları