Gümüşhane'nin Neyi Meşhur

- 2018-05-13 14:34
3.6 (7 oy)
1231Paylaşım
11486Okunma
Bilinen ilk adı, Canca’dır. Harşit Çayı eteklerinde bir vadide kurulan şehir, tarihi ipek yolu güzergahında bulunmasının yanı sıra gümüş yatakları sayesinde de yüzyıllardan beri ilgi odağı ve önemli bir ticaret noktası olmuştur.
Gümüşhane'nin Neyi Meşhur

Plaka Kodu: 29

Alan Kodu: 456

Nüfusu(2017): 170.173

Genel Toplam Alan: 6,575 km2

İklim; Doğu Karadeniz İklimi/ Kara İklimi

Futbol Takımı; Gümüşhane Spor

Gümüşhane Hakkında Kısa Bilgi; Bir bölümü Doğu Anadolu’da, bir diğer bölümü de Doğu Karadeniz’de yer alan bir ilimizdir.

   Bilinen ilk adı, Canca’dır. 18. Yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman’ın İran seferi sırasında bugün, merkez Gümüşhane’nin bulunduğu bölgede gümüş çıkarıldığını öğrenmiş ve bu bölgeye şehir kurulmasını emretmiş, Gümüşhane adını vermiştir. Gümüşhane’nin kurucusu Kanuni Sultan Süleyman Han’dır.

   Harşit Çayı eteklerinde bir vadide kurulan şehir, tarihi ipek yolu güzergahında bulunmasının yanı sıra gümüş yatakları sayesinde de yüzyıllardan beri ilgi odağı ve önemli bir ticaret noktası olmuştur. Bilinen ilk sakinleri Orta Asya’dan gelen Oğuz Boylarıdır. Büyük İskender’in Anadolu’da ki Pers hakimiyetine son vermesiyle özgür kalan Gümüşhane, daha sonra Pontus Krallığı tarafından ele geçirilmiş ve Roma İmparatorluğuna karşı, Pontus Krallığının yanında yer almıştır.

   M.S. 2. Yüzyılın başlarında İmparator Titus Flavius Vespasianus, Legio XV Apollinaris’i görevlendirmiş ve 5.yüzyıla kadar Gümüşhane’nin Satala bölgesinde görev almıştır. Roma İmpratorluğu’nun ikiye bölünmesiyle Doğu Karadeniz’i hakimiyeti altına alan Doğu Roma, Gümüşhane ve çevresine bir ordu göndererek burada ki Tzan(Laz) topraklarını kontrol altına almıştır. Tarihi pek çok kaynağa göre, Tzan(Laz) kabilelerinin yüzyıllardır özgür yaşadıklarını ancak Doğu Roma İmparatorluğunun hakimiyeti altında, savaşmaktan yorulup Hristiyanlığı kabul ettiklerinden bahsedilmiştir. Hristiyanlığı kabul etmelerinin ardından egemen devlet dili yani Yunancayı konuşmaya başlamış ve artık her alanda onlar gibi davranmışlardır. Bunun sonucu olarak Tzan(Laz) kabileleri Rumlaşmıştır.

  1071 Malazgirt Meydan Muharebesi’nden sonra Doğu Roma yenilgiye uğramış ve bölgeye Selçuklular hakim olmuştur. Doğu Roma otoritesinin zayıflamasıyla bölgeyi Türkler ve Gümüşhane yerlileri yönetmeye başlamıştır ve 1204 yılında Trabzon İmparatorluğu kurulmuştur. Moğol İmparatorluğu tarafından 13. Yüzyılda Moğol İstilaları ve Anadolu’ya Türk göçleri başladı. Bu sırada Trabzon İmparatorluğu’nda meydana gelen taht kavgalarından sebeplenen Türkmen kabileler Gümüşhane ve çevresini ele geçirmişlerdir. 1473 yılında Osmanlı topraklarına tam anlamıyla katılan Gümüşhane, I. Dünya Savaşı’nda 3. Ordu 18. Piyade savunma hattı olarak tarihe geçmiştir. Cumhuriyetin İlanıyla birlikte il statüsüne katılmıştır.

   Harşit Çayı eteğine kurulan ve Kuzey Anadolu sıradağları içinde yer alan şehir Doğu Karadeniz iklimi ile kara iklimi arasında bir geçiş iklimi göstermektedir. Topraklarının neredeyse yarısından daha az bir alanı ekilebilir arazidir ancak Gümüşhane ekonomisi, tarıma dayalıdır. Meyve ağaçlarının yarısını elma oluştururken, ekili tarım genelde tahıl ürünlerine yönelik yapılmaktadır. Şehirde gümüş yataklarının yanı sıra birçok maden bulunmaktadır. Bu bakımdan madencilik gelişirken aynı zamanda Orman arazilerinin bol olmasından dolayı, ormancılık da gelişmiştir.

Meşhur Yemekleri; Borani, Ekmek ıslaması, Evelik Dolması, Fetir böreği, Fetir ıslaması, Fırfır haşılı, Gendüme çorbası, Gendüme Pilavı, Golot, Kartol Yahnisi, Katıklı Çorba, Kete, Kocu dolması, Köme, Pağla kavurması, Pestil, Siron, Sündürme

Yaygın Tarım Faaliyetleri; abbasi armut, dut, erik, fiğ, göbek elma, hacıhamza armut, kabak armut, kiraz, mahrani armut, mercimek, patates, sandık elma, şekerpancarı, vişne

Tarihi Yerleri; Artabel Gölleri Tabiat Parkı, Çağırgan Baba Türbesi, Karaca Mağarası, Kazıkbeli Yaylası, Kromni Vadisi, Kürtün Barajı, Olucak (İmera) Manastırı, Örümcek Ormanları, Sadak Harabeleri, Santa Harabeleri, Tomara Şelalesi, Zigana Dağı

İlçeleri; Kelkit, Köse, Kürtün, Şiran, Torul

Facebook Yorumları