Erzincan'ın Neyi Meşhur

- 2018-05-02 21:58
4.0 (8 oy)
1231Paylaşım
15100Okunma
Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde yer alan Erzincan, tarihi İpek yolu üzerinde bulunduğundan birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.
Erzincan'ın Neyi Meşhur

Plaka Kodu: 24

Alan Kodu: 446

Nüfusu(2016): 226.032

Genel Toplam Alan: 11,974 km2

İklim; Ilıman İklim

Futbol Takımı; Erzincanspor

Erzincan Hakkında Kısa Bilgi; Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde yer almaktadır.

  Tarihi, Urartu egemenliğine dayamaktadır. İpek yolu ve güney-güneybatı, doğu-batı yol güzergahı üzerinde bulunduğundan bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Urartulardan sonra sırası ile  Hititleri, Medleri, Persleri, Makedonlarıve Romalıların hakimiyeti altında kalan Erzincan, Müslümanların işgaline uğradıktan sonra Doğu Roma İmparatorluğu ve daha sonra Arapların hakimiyeti altına girmiştir.

  Selçuklu Devleti hükümdarı Sultan Alparslan tarafından Anadolu’ya düzenlenen akınlar sonucunda 1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Savaşında zafer elde ettikten sonra bugünkü Kemah ve çevresine, Mengüçlü Beyliği kurulmuştur. 1228 yılında Anadolu Selçuklu Devleti’nin egemenliği altına girmiş ve 1230 yılında Moğol İstilasına uğramıştır.

   1401 yılında Osmanlı Devleti egemenliğine katılmış ve 1419 yılında Karakoyunlular ile 1455 yılında Akkoyunlular’ın eline geçmiştir. 11 Ağustos 1473 yılında Akkoyunlular ve Osmanlı Devleti arasında gerçekleşen  Otlukbeli Savaşı'ndan sonra Osmanlı galip gelmiştir.

   I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı ordusu ile Rus Kafkas ordusu arasında gerçekleşen Sarıkamış Savaşı’nda galip gelen Rus Kafkas ordusu 1915 yılında, Anadolu’dan Erzincan’a kadar ilerlemiş ve Osmanlı ordusu sayesinde Van sınırlarına kadar geri çekilmiştir. 2 Temmuz 1916 yılında geri dönüp Erzincan’ı ele geçirmek isteyen Rus ordusu, Erzincan Muharebesi’ni kazanmıştır ve 22 Şubat 1918 yılında Kazım Karabekir komutasında ki askeri ordu Erzincan’ı ermeni güçlerden kurtarmıştır.

   Dağlık ve platoluk bir alanda kurulmuş olan Erzincan, özel bir jeolojik yapıya sahiptir. Dördüncü zaman alüvyonları ve geniş düzlüklerden oluşan alanda ovalar az olsa da oldukça verimlidir. Ortasından, ilin en büyük akarsuyu olan Karasu Irmağı geçen Erzincan Ovası ve Tercan Ovası ilin en verimli ve en tarıma elverişli ovalarıdır. En büyük akarsu olan Karasu, bölgenin en büyük akarsuyu olan Fırat Nehrinin batı koludur.

   Doğu Anadolu ve İç Anadolu iklimi arasında kalan bir geçiş iklimine sahiptir. Kışlar kurak ve soğuk geçerken yazlar kurak ve sıcak geçmektedir. Yağan kar sebebiyle toprak uzun süre karın altında kalmaktadır. Geneli, çayır ve meralardan meydana gelse de ekili arazi ormanlık araziden daha fazladır. Erzincan ve çevresini genel olarak bitki örtüsü steptir. Sanayi çok gelişmemiş ve ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.

Meşhur Yemekleri; Ayva kalyesi, Babikko, Boranı, Çökelek piyazı, Dut Pekmezi, Erzincan çorbası, Erzincan lokumu, Etli Üzüm Yaprağı Sarma, Evelik Dolması, Gasefe, Haşıl, Isırgan Aşı, Kahküllü pilav, Kaygana, Kelecoş, Kemah tiridi, Keşkek, Kete, Pazı Turşusu Kavurması, Pirpirim Aşı, Sarığı burma, Siron, Yalancı Köfte (Gıllor)

Yaygın Tarım Faaliyetleri; Armut, Arpa, Bâdem, Buğday, Çavdar, Domates, Dut, Elma, Fasulye, Fiğ, Havuç, Kayısı, Lahana, Patates, Üzüm, Zerdali

Tarihi Yerleri; Abrenk Kilisesi, Altıntepe Ören Yeri, Beytahtı Mesire Yeri, Ekşisu Kaplıcası, Erzincan Ilıcası, Erzincan Melik Gazi Türbesi, Erzincan Müzesi, Girlevik Şelalesi, Gülabibey Camii, Hıdır Abdal Sultan Türbesi, Kadıgölü, Karanlık Kanyon, Kemah Kalesi, Mama Hatun Kervansarayı, Mama Hatun Türbesi, Munzur Dağları, Sultanmelik

İlçeleri; Çayırlı, Erzincan (merkez), İliç, Kemah, Kemaliye, Otlukbeli, Refahiye, Tercan, Üzümlü

Facebook Yorumları