Denizli'nin Neyi Meşhur

- 2013-02-03 20:20
2.9 (25 oy)
1231Paylaşım
18156Okunma
Denizli, Türkiye’ nin en kalabalık yirmi birinci şehridir. Horozuyla ve tekstil ürünleri ile adından söz ettirmektedir.
Denizli'nin Neyi Meşhur

Denizli'nin Plaka Kodu: 20

Denizli'nin Alan Kodu: 258

Denizli'nin Nüfusu(2012): 557300

Denizli'nin Toplam Alan: 798.75 km2

Denizli'nin İklimi; Ilıman İklim

Denizli'nin Futbol Takımı; Denizlispor

Denizli Hakkında Kısa Bilgi; Anadolu’ nun güneybatısında, Ege bölgesinin güneydoğusunda yer alırken aynı zamanda, Akdeniz-İç Anadolu- Ege bölgeleri arasında bir geçit görevi görmektedir.

  Tarihi, M. Ö. 261 yılına dayanmaktadır. İlk kez, bugün merkezden neredeyse 5 km uzaklıkta ki Laodikeia adında kurulmuş bir şehirdir. Denizli yöresini Türkler fethedince, suyu bol olduğu için şehir merkezini bugünkü Kaleiçi civarına taşımışlardır. Yörenin bilinen ilk adı, ‘’Ladik ve Tonguzlu’’dur.

  Denizli yöresinde, Türkler 1070 yılında görüldükten sonra fetihler ve akınlar başlamıştır. 1097 yılında Bizans yörede hakimiyet sürdürmeye başlamıştır. Bizanslılar, bölgeyi birçok kez kaybedip tekrar kazanmıştır bunun sonucu olarak Selçuklularla Bizanslılar arasında Denizli ve civarı sınır olarak kabul edildi. 1429 yılında Osmanlı Devleti hakimiyeti altına giren Denizli’den ünlü gezgin Evliya Çelebi, şu şekilde bahsetmiştir; “Şehrin çevresinde pek çok akarsular ve göller bulunduğu için bu isim verilmiştir. Yoksa denizden dört merhale uzaktadır. Kalesi düz yerde dörtgen şeklindedir. Hendeği yoktur, çevresi 470 adımdır, dört kapısı vardır. Kuzeyinde boyacılar, doğusunda semerciler, güneyinde Yeni Camii, batısında bağlar kapısı bulunur. Kalede elli kadar silahlı bekçi vardır ki dükkânları bekler. Asıl şehir kalenin dışında, 44 mahalle ve 3600 evden ibarettir. Büyüklü-küçüklü 57 camii ve mahalle mescidi, 7 çocuk mektebi, 6 hamamı, 17 tekkesi vardır.Herkes bağlarda oturduğundan ehil ve ayalları birbirinden kaçmaz. Birbirleriyle akraba gibi olmuşlardır. Halkı beyaz ve mavi feraceler giyer. Pamuğu, pamuk ipliği, beyaz ince sade bezli olup, Anadolu'ya sevk edilir. Halkın kazancı beyaz Denizli bezidir."

   Denizli halkı, savaşlara girmeden yıllarca barış, mutluluk ve huzur içinde yaşamıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında, Yunan kuvvetleri Denizli’nin kuzeybatısında ki Sarayköy’e yakınlaşmış fakat Denizli’ye girememiştir.

   Yer şekilleri bakımından biraz dalgalı bir araziye sahip olsa da ovalar, yaylalar ve dağlar birbirini tamamlayarak bize güzel bir görüntü sunar. Deniz seviyesinden yüksektedir ve şehirde bulunan en önemli akarsu, Büyük Menderes’tir. Ege bölgesinde yer almasına rağmen, iklimi biraz değişkenlik gösterir. Şehirde genel olarak yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Dağlar denize dik uzandığından denizden gelen rüzgarlara açıktır. Denizli’nin bitki örtüsünü genellikle, ormanlar (ardıç, çınar, dişbudak, karaçam,kayın, meşe) ve Akdeniz iklimine ait makiler meydana getirmektedir. Bünyesinde bulunan birçok sulak alan sebebiyle özel bir fauna varlığı görülür, özellikle Acıgöl ve Işıklı göl göçmen kuşların önemli bir konaklama, barınma ve beslenme merkezidir.

 Denizli, 1980’lerden beri tekstil başkenti diyebileceğimiz kadar, sektörde hem iç hem dış pazar olmak üzere adından sıkça söz ettirir. Türkiye ekonomisinin dışa açılan en önemli kapılarındandır. Bornoz ve havlu üretiminde önemli bir merkez olmasının yanı sıra yıllık ihracatın bir kısmını karşılamaktadır. Türkiye’nin 2. Büyük mermer havzasına sahiptir.

 Denizli’ye hava, kara ve demir yolu ile ulaşmanız mümkündür.

Denizli'nin Meşhur Yemekleri; Arabaşı Çorbası, Biber Tatarı, Börülce Böreği, Çaput Aşı, Keşkek, Mısır Gömbesi, Patlıcanlı Kapama, Patlıcan Soğan, Süller Pidesi, Tandır Kebabı, Yen Böreği, Zafer Gazoz

Denizli'nin Yaygın Tarım Faaliyetleri; Armut, Arpa, Bâdem, Buğday, Elma, Haşhaş, Kavun, Karpuz, Kiraz, Mısır, Nar, Nohut, Pancar, Pirinç, Şeftali, Tütün, Üzüm, Vişne, Zeytin

Denizli'nin Tarihi Yerleri; Akhan Kervansarayı, Ağlayan Kaya Şelalesi, Colossae Antik Kenti, Denizli Ufo Müzesi, Güney Şelalesi, Işıklı Göl, Kaklık Mağarası, Karahayıt Kaplıcaları, Keloğlan Mağarası, Laodikya Antik Kenti, Pamukkale Travertenleri, Sarayköy Kaplıcaları, Servergazi Türbesi, Tabea Antik Kenti, Tekkeköy Kaplıcası, Tripolis Antik Kenti, Yeşildere Şelalesi

Denizli'nin İlçeleri; Acıpayam, Akköy, Babadağ, Baklan, Bekilli, Beyağaç, Bozkurt, Buldan, Çal, Çameli, Çardak, Çivril, Güney, Honaz, Kale, Sarayköy, Serinhisar, Tavas

Facebook Yorumları