Bayburt'un Neyi Meşhur

- 2018-05-14 20:09
3.7 (6 oy)
1231Paylaşım
17872Okunma
Bayburt, Karadeniz Bölgesinde bulunan ve Türkiye'nin en küçük illerinden biridir.
Bayburt'un Neyi Meşhur

Plaka Kodu: 69

Alan Kodu: 458

Nüfusu(2015): 78.550

Genel Toplam Alan: 3,741 km2

İklim; Karasal İklim

Futbol Takımı; Bayburt Grup İl Özel İdarespor

Bayburt Hakkında Kısa Bilgi; Doğu Karadeniz sıradağlarının güneyinde bulunan Çoruh Nehri’nin eteğinde yer alır, Türkiye’nin nüfus ve yüzölçümü bakımından en küçük illerindendir.

   Bilinen en eski adı, Bayberd ve Paypert’tir. İlk misafirleri, Azzi ve Hayasa kavmidir. Daha sonra Urartu, İskit, Med, Pers, Makedonya ve Potnus krallıklarının hakimiyeti altında kalan bölgenin Roma hakimiyeti altındayken, Roma İmparatorluğunun ayrılmasıyla Doğu Roma İmparatorluğu sınırları içinde kaldığı bilinir.

   Bayburt ve çevresi, Anadolu’da Türkmenlerin ilk yerleştikleri bölgelerden biridir. 1020-1230 yılları arasında Tuğrul Şah ve oğlu Cihan Şah Bayburt kalesini yeniden inşa ettirerek Bayburt’un gelişmesine katkı sağlamışlardır. Bölge, İlhanlılar ve Safaviler’in hakimiyeti altındayken  Ceneviz ve Venedik kervanlarının, konakladıkları bir bölgeydi. Ünlü kaşif Marco Polo bir gün Moğolistan ziyareti sırasında Bayburt’tan geçerken bölgede Gümüş madenlerinin olduğunu keşfetmiş ve şehir o zamanlar ‘’sekiz cennetin birincisi’’ anlamına gelen Darül Celal adı ile anılmıştır.

   Kanuni Sultan Süleyman, 1541 yılında Bayburt Kalesinin bütün eksiklerini gidermiş ve yeniden tamir ettirmiştir fakat 1878 ve 1916 yılında Rus orduları tarafından işgal edilen şehir bu işgaller sırasında adeta bir harabeye dönmüş ve 1918 yılında bu işgallerden kurtulmuştur. Gümüşhane’ya bağlı bir ilçeyken 1989 yılında il statüsüne layık görülmüştür.

   Çoruh Vadisinde yer alan il genelde dağlık ve engebeli bir araziye sahiptir. Kuzeyde bol fosilli yapısı ile Soğanlı ve onu takip adan sıra dağlar, güneyde Çavuşkıran dağı ve onu takip eden sıra dağlar bulunmaktadır. Kuzey ve güney iki yakada bulunan sıradağların ortasından geçen Çoruh Nehri ilin en önemli akarsuyudur ve aynı zamanda ilin en büyük ovası olan Bayburt Ovasının oluşumuna katkı sağlamaktadır.

   Ekonomi genelde tarım ve hayvancılığa dayalıdır. İlin en önemli tarım arazileri, Aydıntepe ve Sünür (Çayıryolu) ovalarıdır. Arazinin engebeli yapısı hayvancılığın gelişmesinde büyük rol oynar bu nedenle daha çok mera hayvancılığı yapılmaktadır. Sanayi tarım ve hayvancılığa bağlı olarak gelişim göstermiştir.

Meşhur Yemekleri; Ekşi Lahana Yemeği, Galacoş Yemeği, Herse Yemeği, Kara Pancar Yemeği, Kesme Çorbası, Lor Dolması, Su Böreği, Süt Böreği, Tatlı Çorba, Tel Helva, Yalancı Dolma

Yaygın Tarım Faaliyetleri; arpa, buğday, fiğ, mercimek, patates, şekerpancarı

Tarihi Yerleri; Aydıntepe Yeraltı Şehri, Baksı Müzesi, Bayburt Kalesi, Bayburt Saat Kulesi, Bayburt Ulu Cami, Bedesten (Taşhan), Çımağıl Mağarası, Dede Korkut Kümbeti, Ferahşat Bey Medresesi, Helva Köyü Buz Mağarası, Kop Şehitliği, Korgan Köprüsü, Pulur (Gökçedere) Medresesi, Sırakayalar Şelaleleri, Sünür (Çayıryolu) Kutlu Bey Camii, Varzahan Kiliseleri (Uğrak Kiliseleri)

İlçeleri; Aydıntepe, Demirözü

Facebook Yorumları