Karaman'ın Neyi Meşhur

- 2018-05-18 17:53
5.0 (2 oy)
1231Paylaşım
9186Okunma
Karaman, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde bulunan ilimizdir. 1989 yılında Konya'dan ayrılarak il olmuştur. Akdeniz iklimine sahip olduğundan çeşit çeşit bitki türleri yetişir.
Karaman'ın Neyi Meşhur

Plaka Kodu: 70

Alan Kodu: 338

Nüfusu(2015): 242.196

Genel Toplam Alan: 9.163 km2

İklim; Karasal İklim

Futbol Takımı; Karamanspor / Karaman Belediyespor

Karaman Hakkında Kısa Bilgi; İç Anadolu Bölgesinde bulunan şehir ve aynı zamanda Orta Anadolu’nun önemli bir kültür, sanat ve ticaret noktasıdır.

   Bilinen ilk adı, Larende’dir. Şehrin, kuruluş tarihi kesin olarak belirlenememiştir ancak yapılan arkeolojik kazılar sonucunda M.Ö.8000’de yerleşik hayata geçilmeye başlanmıştır.

   İlk başlarda Hititlerin hakimiyeti altına giren şehir bu dönemde önemli bir askeri ve ticaret noktasıydı. Daha sonra sırasıyla Friglerin, Lidyalıların ve Pers Krallığı’nın hakimiyeti altına girmiştir.  M.Ö. 322 yılında Büyük İskender tarafından işgal edilen şehir, neredeyse bir harabeye dönmüştür. Daha sonra Roma İmparatorluğu döneminde, önemli bir ticaret merkezi olarak anılan Karaman, Hristiyanlar tarafından kutsal sayılan Derbe’yi (Ekinözü) sınırları içinde bulundurur. Aynı zamanda bir antik şehir olan Derbe, Hz.İsa Peygamberden sonra Hristiyanların kendilerine lider kabul ettikleri Michael, burada yatmaktadır. Bu sebepten Derbe’yi ve Michael’ı ziyaret eden Hristiyanlar kendilerini ‘’Hacı’’ saymaktadır.

   Roma İmparatorluğu ikiye ayrıldıktan sonra bölgeyi, Doğu Roma İmparatorluğu ele geçirmiştir. Doğu Roma hakimiyetinde şehre birçok kilise ve manastır inşa edilmiştir. Şehir Doğu Roma’dan sonra Selçukluların eline geçmiştir. Selçuklu Sultanı olan, Alaeddin Keykubat Akdeniz kıyılarını güvende tutmak amacıyla bir Oğuz boyu olan Karamanlılar’ı Karaman bölgesine yerleştirmiştir. Uzun yıllar Selçuklu devletine bağlı kalan Karamanlılar, Selçuklu Devleti’nin Moğol hakimiyetine girmesiyle bir isyan çıkartmış ve Karamanoğlu Türk Devleti’ni kurmuşlardır. Karamanoğlu devletinin başşehri olduğundan buraya Karaman, adı verilmiştir. Bu dönemde Osmanlı Devleti’ nin hızla büyümesi ve gelişmesi bu iki devleti, karşı karşıya getirmiştir. Birçok akrabalık, dostluk birliğinde bulundularsa da bir türlü barış sağlayamamışlardır. Osmanlıların üstün geldiği Türk birliğini kurma çabasından sonra Karamanoğlu Devleti, Osmanlı Devletine bağlanmıştır. 1989 yılında ise Türkiye Cumhuriyeti’nin 70. İli olmuştur.

   Şehrin, güney kısmı dağlık ve genel olarak arazi ovalarla kaplıdır. Önemli bir akarsuyu bulunmamakla birlikte, en büyük akarsuyu Göksu Çayıdır. Karasal iklimin hakim olduğu bölgede, yer yer Akdeniz iklimi de görülmektedir.

   Ekonomi tarıma dayalıdır fakat akarsu yetersizliğinden tarımdan çok verim alınmaz. Şehirde çayır ve mera hayvancılığı sık görülür. Akkaraman ve Karaman koyunları meşhurdur. Maden bakımından zengin sayılmayan Karaman’da tarıma dayalı sanayi gelişmiştir.

Meşhur Yemekleri; Arabaşı çorbası, Batırık, Bidik, Bulamaç, Cibe dolması, Eğey dolması, Guymak, Kabak çiçeği dolması, Keşkek, Köy dolması, Mıkla, Susuz kebap, Sulu pilav, Sütlü köfte, Toyga çorbası, Zerde

Yaygın Tarım Faaliyetleri; antepfıstığı, armut, arpa, ayçiçeği, ayva, buğday, domates, elma, erik, incir, karpuz, kavun, kimyon, kiraz, lahana, mercimek, nar, nohut, pancar, patates, soğan, şeftali, üzüm, vişne, zeytin

Tarihi Yerleri; Aktekke Camii, Binbir Kilise, Çeşmeli Kilise, Değle Ören Yeri, Dereköy Fisandon Kilisesi, Ermenek Çayı, Ermenek Kalesi, Ermenek Vadisi, Gökçeseki Örenyeri, Hatuniye Medresesi, Hürrem Dayı Evi, İncesu Mağarası, Karabaş Veli Külliyesi, Karaman Kalesi, Karaman Karadağ, Karaman Müzesi, Madenşehri Örenyeri, Manazan Mağaraları, Meraspolis Mağarası, Mennan Kalesi, Tartan Evi, Taşkale Tahıl Ambarları, Zeyve Pazarı

İlçeleri; Ayrancı, Başyayla, Ermenek, Kazımkarabekir, Sarıveliler

Facebook Yorumları