Kanada'nın Neyi Meşhur

- 2018-11-13 14:07
5.0 (1 oy)
1231Paylaşım
7206Okunma
Kanada'yı gezerken mutlaka görmeniz gereken yerler ve tadına bakmadan geçmemeniz gereken lezzetler bulunuyor. Fakat tabi CN Kulesi ve birden fazla festivalleri olmazsa olmazlar arasında.
Kanada'nın Neyi Meşhur

Yönetim Şekli: Meşrutî Monarşi

Başkent: Ottowa

Resmi Dil: İngilizce/ Fransızca

Demonim: Kanadalı

Nüfusu(2011): 33,476,688

Para Birimi/Simgesi: Kanada Doları (CAD) / $

Telefon Kodu: +1

Trafik Akışı: Sağ

Ülkenin Toplam Alanı: 9.984.675 km2

İklim: Ilıman İklim 

Milli Futbol Takımı: Kanada Futbol Federasyonu / the Canucks

Meşhur Yemekleri: Berfend BER, Braised rabbit, Butter tarts, Canadian Bacon Strata, Cipaille and sugar pie, Figgy duff, Flipper pie, Ginger Beef, Halifax Donair, Jiggs dinner, Montreal smoked meat sandwich, Nepul, Oreilles de crisse, Pate Chinois, Pea soup, Poutine, Putın, Roast Partnige, Tourtiere, Tütsülenmiş Montreal Etli Sandviçi, Quebec Poutine

Kanada Hakkında Kısa Bilgi; Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyinde bulunan ve yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük 2. ülkesi olmuştur. Kanada’nın ilk sakinleri, Kuzey Kanada’ da Eskimolar ve Güney Kanada’da Kızıldereliler’dir. 18. Yüzyılda İngiltere ile yapılan antlaşma sonucunda, Kanada İngiltere’ye bırakıldı ve ülkede bir anda İngiliz rejimi hakim olmuştur. İngiltere’nin I. Dünya Savaşı’na katılması Kanada’yı da etkilemiştir. 1931 yılında gerçekleştirilen West Minster Tüzüğü ile bağımsızlık kazanan Kanada, 1939 yılında II. Dünya Savaşı’nda Almanya’ya karşı savaş açtı ve bu savaştan güçlenerek çıkmıştır.

 Meşruti monarşi ile yönetilen devletin başkanı, Kraliçe II. Elizabeth’ dir. İleri teknoloji ve endüstriye sahip olmanın yanında çok zengin tabii kaynaklara da sahip bir ülkedir. Topraklar geniş alanlara yayılmış ve verimlidir. Meraların ve otlak alanların bol oluşundan hayvancılık önemli bir gelir kaynağıdır. Ucuz ve işletilmesi kolay enerji kaynakları sanayi dallarının gelişmesinde büyük bir rol oynar. Kanada, ticaret anlamında gelişmiş ve dünyada adından sıkça söz ettirir.

 Kuzey Kanada ve Güney Kanada olmak üzere iki şekilde incelenen ülkede bulunan iç ovalar Amerika Birleşik Devleti’nde bulunan ovaların uzantısından meydana gelmektedir. Kanada topraklarında bulunan bütün akarsular, denize dökülür ve 200 binden fazla göl bulur.

 Güney Kanada’da dört mevsim birden yaşanmakta olup, Kuzey Kanada’da kış aylarında sıcaklık -25 dereceye kadar düşmüştür. Yağışlar ve sıcaklıklar, denizdeki uzaklığa göre değişiklik göstermektedir.

 30 milyonu aşkın bir nüfusa sahip olan Kanada, birçok etnik gruptan meydana gelir bu da bir çok dini inanışın bir arada bulunması demektir.

 Her iki yanı da denizlerle çevrili olan ülkenin en önemli limanları, Sept-Iles ve Vancouver olmak üzere iki tanedir.  Kanada’ya hava, deniz, kara ve demir yolu ile ulaşım mümkündür.

Diğer Meşhurları; Bağımsızlık Günü, Cadılar Bayramı, FrancoFolie de Montreal, Kanada Lale Festivali, Kraliçe Victoria Günü, Noel, Paskalya, Quebec Ulusal Günü

Yaygın Tarım Faaliyetleri; Armut, Arpa, Buğday, Çavdar, Elma, Erik, Şeftali, Şeker kamışı, Tütün, Yulaf

Tarihi Yerleri; Brockville Railway Tunnel, Capilano Asma Köprüsü, CN Kulesi, Habitat 67, Hopewell Rocks, Kanada Savaş Müzesi, Lynn Kanyon Parkı, Niagara Şelaleleri, Notre Dame Bazilikası, Old Quebec, Ontario Sanat Galerisi, Parliament Hill, Rideau Kanalı (UNESCO), Ripley's Kanada Akvaryumu, Royal BC Müzesi, Signal Hill, Stanley Park

Şehir Merkezleri; Alberta, Britanya Kolumbiyası, Manitoba, Newfoundland ve Labrador, Kuzeybatı Toprakları, Nunavut, Ontario, Prince Edward Adası, Saskatchewan, Yeni Brunswick, Yeni İskoçya, Yukon, Québec
Facebook Yorumları