Bingöl'ün Neyi Meşhur

- 2018-05-24 21:04
4.7 (3 oy)
1231Paylaşım
11051Okunma
Bingöl,Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesinin yukarı Fırat bölümünde yer alır.
Bingöl'ün Neyi Meşhur

Plaka Kodu: 12

Alan Kodu: 426

Nüfusu(2015): 267.184

Genel Toplam Alan: 8,253 km2

İklim; Karasal İklim

Futbol Takımı; 12 Bingölspor

Bingöl Hakkında Kısa Bilgi; Doğu Anadolu Bölgesi’nin, Yukarı Fırat havzasında yer alan bir ilimizdir. Bilinen en eski adı, "Cevlik"tir.

   Tarihi M.Ö. 1300’lü yıllara dayanan Bingöl ve çevresi, sırasıyla Hitit, Urartu, Pers, Makedonya, Seleukos, Roma, Sassani ve Doğu Roma İmparatorluklarının hakimiyeti altına girmiştir. Bölgeye ilk kez,  M.Ö. 3000’li yıllarda Asya’dan göç eden Oğuz boyları zaman geçtikçe benliklerini yitirmişlerdir.

   M. S. 7. Yüzyılda Hz. Halid İbni Velid emri ile İslam Orduları, Azakpert ve Kiği kalelerini fethederek bölgeye İslamiyet’in yayılmasını sağlamıştır. Fakat daha sonra Doğu Roma İmparatorluğu bölgeyi tekrar ele geçirmiştir. 1071 yılında meydana gelen Malazgirt Meydan Muharabesi sonucunda, Mengüç Bey Ezincan’ı alarak Mengüç Beyliğini kurmuş, Bingöl ve çevresini Mengüç Beyliği’ne katmıştır. Türk Boyları’nın, Anadolu’ya hakim olmalarıyla birlikte bölge sırasıyla Saltukoğulları, Danişmendliler, Timur Han ve Akkoyunluların hakimiyeti altına giren Bingöl, 1473 yılında gerçekleşen Otlukbeli Savaşı’nda Uzun Hasan’ı mağlup eden Fatih Sultan Mehmed ile Bingöl, Osmanlı Beyliği’nin hakimiyeti altına girmiştir.

   Bingöl, büyük bir ova üzerine kurulmuştur. Oldukça dağlık ve engebeli bir arazi yapısı bulunur. Güneyde, Güneydoğu Torosların bir kolu olan Genç dağlar yer alırken kuzeyde Bingöl Dağı bulunmaktadır. Göze adı verilen, binlerce buzul gölünü bünyesinde bulunduran Bingöl Dağı volkanik bir dağdır aynı zamanda sadece bir dağ değil bölgenin su deposudur. Bingöl, büyük bir ova üzerine kurulmuşsa da çok fazla ova varlığına sahip değildir.

   Şehirde, kışlar bol yağışlı ve uzun geçerken yazlar ise kurak ve oldukça sıcak geçmektedir. Tipik Karasal iklime sahiptir.

   Tarım hayvancılık, ormancılık ve tarıma dayalıdır. Dağlık ve engebeli bir yapıya sahip olduğundan en fazla hayvancılık gelişmiştir. Bingöl çevresinde, sanayi gelişememiştir.

Meşhur Yemekleri; Ayran aşı, Ayran Çorbası, Bulgurlu Kuru Dolma, Gömme, Kaburga Dolması, Kadayıf Tatlısı, Kalbur Basması, Kalbur Hurması, Keldoş, Kuzu Kalek, Löl, Patile, Sırına Pel, Sorina Pel, Sulu Hedik, Tutmaç Çorbası, Yoğurtlu Klorik

Yaygın Tarım Faaliyetleri; armut, arpa, baklagiller, buğday, ceviz, çavdar, darı, elma, fasulye, karpuz, kavun, şekerpancarı, üzüm

Tarihi Yerleri; Bal Kaymak Evleri, Buban Bacaları, Çır Şelalesi, Kala Tepesi (Güneşin Doğuşu), Kiğı Kalesi, Kral Kızı Kalesi, Kös Kaplıcaları, Sebeterias Kalesi, Sülbüs Dağı, Vank Kilisesi, Yüzen Ada, Zağ mağarası

İlçeleri; Adaklı, Genç, Karlıova, Kiğı, Solhan, Yayladere, Yedisu


Facebook Yorumları